Prism (2.2.2) - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Language
it: Lingua

en: Text
it: Testo

en: Other
it: Altro

en: Not installed
it: Non installato

en: Rows
it: Righe

en: Enabled languages
it: Lingue abilitate

en: Languages
it: Lingue

en: Installed
it: Installato

en: About
it: Informazioni

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: This field stores long text in the database.
it: Questo campo immagazzina nel database testo di tipo long.

en: Text value
it: Valore testuale

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Number of rows: @rows
it: Numero di righe: @rows
