Prism (2.2.3) - en to fr translation catalogue (14 entries)

en: Language
fr: Langue

en: Text
fr: Texte

en: Other
fr: Autre

en: Not installed
fr: Non installé

en: Rows
fr: Rangées

en: Enabled languages
fr: Langues activées

en: Languages
fr: Langues

en: Installed
fr: Installé

en: About
fr: À propos

en: This field stores long text in the database.
fr: Ce champ stocke un texte long dans la base de données.

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Number of rows: @rows
fr: Nombre de lignes : @rows
