Privatemsg (2.0.0-alpha4) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Operations
id: Operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Subject
id: Judul

en: Tags
id: Tag

en: Message
id: Pesan

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Private Messages
id: Pesan Pribadi

en: From
id: Dari

en: Role ID
id: ID peran

en: Members
id: Anggota

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: block
id: blok

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Deleted
id: Terhapus

en: The message has been sent.
id: Pesan sudah dikirim.

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Block a user
id: Blok pengguna

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Write new message
id: Tulis pesan baru

en: All messages
id: Semua pesan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
id: Masukkan nama penerima, apabila lebih dari 1, pisahkan menggunakan koma.

en: Asc
id: Urutan turun

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
id: Entitas yang dirujuk (%type: %id) tidak terdaftar.

en: Name (autocomplete)
id: Nama (pelengkapan otomatis)
