Privatemsg (2.0.0-rc11) - en to fr translation catalogue (56 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: To:
fr: À

en: Private Messages
fr: Messages privés

en: From
fr: A partir de

en: Role ID
fr: Id du rôle

en: Members
fr: Membres

en: Sort by
fr: Trier par

en: block
fr: bloc

en: Deleted
fr: Supprimé

en: The message has been sent.
fr: Le message a été envoyé.

en: unblock
fr: débloquer

en: Apply
fr: Appliquer

en: View message
fr: Voir le message

en: Mark as read
fr: Marquer comme lu

en: Mark as unread
fr: Marquer comme non-lu

en: Separate multiple names with commas.
fr: Séparer plusieurs noms par des virgules.

en: Allow private messages between users.
fr: Autoriser l'envoi de messages privés entre les utilisateurs

en: Offset
fr: Décalage

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: The configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour.

en: Block a user
fr: Bloquer un utilisateur

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Delete message
fr: Effacer le message

en: Write new message
fr: Rédiger un nouveau message

en: All messages
fr: Tous les messages

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Receive email notification for incoming private messages
fr: Recevoir une notification par courriel pour des messages privés entrants

en: Blocked users
fr: Utilisateurs bloqués

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
fr: Saisissez le destinataire, séparez les destinataires par des virgules.

en: Enable private messages
fr: Activer les messages privés

en: Disabling private messages prevents you from sending or receiving messages from other users.
fr: Désactiver les messages privés vous empêche de recevoir des messages des autres et d'en envoyer.

en: You must include at least one valid recipient.
fr: Vous devez inclure au moins un destinataire valide.

en: Block user
fr: Bloquer l'utilisateur

en: Send this user a private message
fr: Envoyer un message privé à cet utilisateur

en: New message
fr: Nouveau message

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
fr: L'entité référencée (%type : %id) n'existe pas.

en: Name (autocomplete)
fr: Nom (autocomplétion)
