Privatemsg (2.0.0-rc15) - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Last Updated
pt: Última Atualização

en: Reset
pt: Redefinir

en: Message
pt: Mensagem

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Settings
pt: Configurações

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Format
pt: Formato

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: To:
pt: Para:

en: Private Messages
pt: Mensagens Privadas

en: From
pt: De

en: Role ID
pt: ID do papel

en: Desc
pt: Decrescente

en: Members
pt: Membros

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: block
pt: bloco

en: Messages
pt: Mensagens

en: Deleted
pt: Apagado

en: The message has been sent.
pt: A mensagem foi enviada.

en: unblock
pt: desbloquear

en: Apply
pt: Aplicar

en: Participants
pt: Participantes

en: Mark as read
pt: Marque como lida

en: Mark as unread
pt: Marque como não-lida

en: Separate multiple names with commas.
pt: Separar múltiplos nomes com vírgulas.

en: Allow private messages between users.
pt: Permitir mensagens privadas entre usuários.

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Migration
pt: Migração

en: Block a user
pt: Bloquear um usuário

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Delete message
pt: Apagar mensagem

en: Write new message
pt: Escrever nova mensagem

en: All messages
pt: Todas as mensagens

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Receive email notification for incoming private messages
pt: Receber notificação de novas mensagens privadas por email

en: Blocked users
pt: Usuários bloqueados

en: Private message ID
pt: O ID da mensagem privada

en: Private message thread ID
pt: O ID da conversa de mensagens privadas

en: Block user
pt: Bloquear usuário

en: Asc
pt: Ascendente

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
pt: A entidade referenciada (%type: %id) não existe.

en: Name (autocomplete)
pt: Nome (autocompletar)

en: The private message ID.
pt: O ID da mensagem privada.

en: The custom private message UUID.
pt: O UUID da mensagem privada personalizada.

en: The author of the private message
pt: O autor da mensagem privada

en: The time that the private message was created.
pt: A hora que a mensagem privada foi criada.

en: The private message thread ID.
pt: O ID da conversa de mensagem privada.

en: The custom private message thread UUID.
pt: O UUID da conversa de mensagem privada personalizada.

en: The most recent time at which the thread was updated
pt: A hora mais recente em que a conversa foi atualizada

en: The private messages that belong to this thread
pt: As mensagens privadas que pertencem a esta conversa
