Protected Content (10.1.50) - en to id translation catalogue (49 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: View
id: Lihat

en: User
id: Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Created
id: Dibuat

en: Page
id: Halaman

en: Owner
id: Pemilik

en: Security
id: Keamanan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: published
id: diterbitkan

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Reference
id: Referensi

en: Changed
id: Berubah

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: New
id: Baru

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: Text area
id: Area teks

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Strong
id: Terang

en: Caching mode
id: Mode cache

en: Processing...
id: Memproses...

en: Maximum file size
id: Ukuran berkas maksimum

en: Asc
id: Urutan turun

en: Reference method
id: Metode referensi

en: New page
id: Halaman baru

en: Enable Description field
id: Mengaktifkan bidang Deskripsi

en: File selection handler settings
id: Pengaturan penangan pemilihan file
