Production Checklist (8.x-1.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Changelog
fr: Journal des modifications

en: Legal
fr: Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: Views
fr: Vues

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Database
fr: Base de données

en: Available updates
fr: Mises à jour disponibles

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Input format
fr: Format de saisie

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Appearance
fr: Apparence

en: Site information
fr: Informations

en: Permissions
fr: Droits

en: Testing
fr: Test

en: Password Policy
fr: Politique de mot de passe

en: About
fr: À propos

en: Content language
fr: Langue du contenu

en: Analytics
fr: Statistiques

en: Status report
fr: Tableau de bord d'administration

en: Localization
fr: Traduction

en: Top 'page not found' errors
fr: Principales erreurs de type « page non trouvée »

en: Logs and records system events to syslog.
fr: Journalise et enregistre les évènements système dans le syslog.

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Logging and errors
fr: Journalisation et erreurs

en: Regional and language
fr: Régionalisation et langue

en: Recent log messages
fr: Entrées récentes du journal

en: Reverse proxy
fr: Proxy inverse

en: Available translation updates
fr: Mises à jour de traduction disponibles

en: Text formats and editors
fr: Formats de texte et éditeurs

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href=":module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href=":update">Update status handbook page</a>.
fr: Les notifications de mise à jour ne sont pas activées. Il est <strong>fortement recommandé</strong> que vous activiez le module Update manager depuis la <a href=":module">page d'administration des modules</a> afin de rester informé des nouvelles versions. Pour plus d'informations, voir le <a href=":update">manuel sur le statut des mises à jour</a>.

en: Basic site settings
fr: Paramètres de base du site

en: General Data Protection Regulation
fr: Règlement général sur la protection des données
