Profile (8.x-1.13) - en to tr translation catalogue (44 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Type
tr: Tip

en: Language
tr: Dil

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: default
tr: öntanımlı

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: active
tr: etkin

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: Profile
tr: Profil

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Are you sure you want to delete %label?
tr: %label etiketini silmek istediğinize emin misiniz?

en: %label has been deleted.
tr: %label silindi.

en: profile
tr: profil

en: Display label
tr: Görünen etiket

en: Changed
tr: Değişti

en: Apply
tr: Uygula

en: Profiles
tr: Profiller

en: Data
tr: Veri

en: About
tr: Hakkında

en: Registration
tr: Kayıt

en: Form mode
tr: Form Kipi

en: Profile selection
tr: Profil seçimi

en: Allowed roles
tr: İzin verilen roller

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Profile types
tr: Profil türleri

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Revision user
tr: Düzeltme kullanıcısı

en: Briefly describe the changes you have made.
tr: Yaptığınız değişiklikleri kısaca açıklayın.

en: Save and manage fields
tr: Alanları kaydet ve yönet

en: The time that the current revision was created.
tr: Geçerli düzeltmenin oluşturulduğu zaman.

en: The user ID of the author of the current revision.
tr: Son versiyon yazarının kullanıcı kimliği (ID).

en: Whether a new revision should be created by default
tr: Varsayılan olarak yeni bir düzeltmenin oluşturulması gerekip gerekmediği

en: Revision create time
tr: Düzeltme oluşturma zamanı
