projects (8.x-2.0-alpha1) - en to it translation catalogue (91 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Item
it: Elemento

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Article
it: Articolo

en: Comments
it: Commenti

en: Priority
it: Priorità

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Resources
it: Risorse

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Number
it: Numero

en: Image
it: Immagine

en: Parent
it: Genitore

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: High
it: Alto

en: Low
it: Basso

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Picture
it: Ritratto

en: Created
it: Creato

en: Exclude
it: Escludi

en: All
it: Tutti

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Comment
it: Commento

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Medium
it: Medio

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Configuration
it: Configurazione

en: Other
it: Altro

en: User login
it: Accesso utente

en: Class
it: Classe

en: Sort by
it: Ordina per

en: Transition
it: Transizione

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Changed
it: Modificato

en: Document
it: Documento

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Tasks
it: Operazioni

en: Administrator
it: Amministratore

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: Organization
it: Organizzazione

en: No name
it: Nessun nome

en: Create @name
it: Crea @name

en: Dates
it: Date

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Resource
it: Risorsa

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Master
it: Principale

en: Wide
it: Largo

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Combine fields filter
it: Combina filtri dei campi

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
it: Inserire un elenco separato da virgole. Per esempio: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Narrow
it: Stretto

en: There is no @entity_type yet. @add_link
it: Non esiste ancora nessun @entity_type. @add_link
