Provus (2.1.12) - en to pt translation catalogue (186 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Group
pt: Grupo

en: List
pt: Lista

en: Email notification
pt: Notificação de email

en: Language
pt: Idioma

en: More
pt: Mais

en: Resources
pt: Recursos

en: Support
pt: Suporte

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Icon
pt: Ícone

en: Titles
pt: Títulos

en: Contact
pt: Contato

en: Page title
pt: Título da página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Items
pt: Itens

en: Display options
pt: Mostrar opções

en: Media
pt: Mídia

en: Plain text
pt: Texto puro

en: General
pt: Geral

en: Start
pt: Iniciar

en: Basic
pt: Básico

en: Button
pt: Botão

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Gender
pt: Gênero

en: Languages
pt: Idiomas

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: White
pt: Branco

en: People
pt: Pessoas

en: Diff
pt: Alterações

en: Email confirmation
pt: E-mail de confirmação

en: Document
pt: Documento

en: Relationship
pt: Relação

en: Translations
pt: Traduções

en: Tabs
pt: Abas

en: Complete
pt: Concluído

en: medium
pt: médio

en: small
pt: pequeno

en: large
pt: grande

en: List items
pt: Listar itens

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Next >
pt: Próximo >

en: < Previous
pt: < Anterior

en: Transparent
pt: Transparente

en: Administrator
pt: Administrador

en: Hide all
pt: Ocultar todos

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Person
pt: Pessoa

en: About
pt: Sobre

en: View %title
pt: Ver %title

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Dates
pt: Datas

en: Edit %title
pt: Editar %title

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Sex
pt: Sexo

en: Primary
pt: Primário

en: Search index
pt: Índice de busca

en: Save Draft
pt: Salvar rascunho

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: Secondary
pt: Secundário

en: Card
pt: Cartão

en: Education
pt: Educação

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Marital status
pt: Estado civil

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Time zones
pt: Fusos horários

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Geographic
pt: Geográfico

en: Dark
pt: Escuro

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pt: Submissão salva. Você pode retornar a esse formulário posteriormente e ele irá restaurar os valores atuais.

en: Industry
pt: Indústria

en: List item
pt: Item da lista

en: Footer first
pt: Primeiro rodapé

en: Footer second
pt: Segundo rodapé

en: Footer third
pt: Terceiro rodapé

en: Wide
pt: Largo

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Country codes
pt: Códigos de países

en: Primary menu
pt: Menu primário

en: Footer fourth
pt: Quarto rodapé

en: Date only
pt: Apenas data

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: A brief description of your block.
pt: Uma breve descrição do bloco.

en: Site header
pt: Cabeçalho do site

en: Featured top
pt: Destaque no topo

en: Featured bottom first
pt: Primeiro destaque inferior

en: Featured bottom second
pt: Segundo destaque inferior

en: Featured bottom third
pt: Terceiro destaque inferior

en: Footer fifth
pt: Quinto rodapé

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
pt: Um formulário parcialmente completo foi encontrado. Por favor, complete as partes restantes.

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Narrow
pt: Estreito

en: Accordion Item
pt: Item Accordion

en: Back to form
pt: Voltar ao formulário

en: Country names
pt: Nomes de países

en: State codes
pt: Códigos de estado

en: State names
pt: Nomes de estados

en: State/Province codes
pt: Códigos de Estado/Província

en: State/Province names
pt: Nomes de Estados/Províncias

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
pt: Por favor, revise a sua submissão. Sua submissão não estará completa até você pressionar o botão "Enviar"!

en: No more submissions are permitted.
pt: Não são permitidas novas submissões.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
pt: Domingo: Domingo
    Segunda: Segunda
    Terça: Terça
    Quarta: Quarta
    Quinta: Quinta
    Sexta: Sexta
    Sábado: Sábado

en: Male: Male
    Female: Female
pt: Masculino: Masculino
    Feminino: Feminino

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
pt: Este formulário é confidencial. Você deve<a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Fazer log out</a> para poder enviar.

en: Likert: Agreement
pt: Likert: Acordo

en: Likert: Comparison
pt: Likert: Comparações

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
pt: 1: Discordo fortemente
    2: Discordo
    3: Nem concordo nem discordo
    4: Concordo
    5: Concordo fortemente

en: Likert: Importance
pt: Likert: Importância

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
pt: 1: Nem um pouco importante
    2: Um pouco importante
    3: Neutro
    4: Importante
    5: Muito Importante

en: Likert: Satisfaction
pt: Likert: Satisfação

en: Likert: Ten Scale
pt: Likert: Escala de dez

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
pt: 1: Certamente não
    2: Provavelmente não
    3: Talvez
    4: Provavelmente
    5: Certamente

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
pt: Janeiro: Janeiro
    Fevereiro: Fevereiro
    Março: Março
    Abril: Abril
    Maio: Maio
    Junho: Junho
    Julho: Julho
    Agosto: Agosto
    Setembro: Setembro
    Outubro: Outubro
    Novembro: Novembro
    Dezembro: Dezembro

en: Employment status
pt: Situação de emprego

en: 'Full Time': 'Full Time'
    'Part Time': 'Part Time'
    'Military': 'Military'
    Unemployed: Unemployed
    Retired: Retired
pt: 'Tempo Integral': 'Tempo Integral'
    'Tempo Parcial': 'Tempo Parcial'
    'Militar': 'Militar'
    Desempregado: Desempregado
    Aposentado: Aposentado

en: Ethnicity
pt: Etnia

en: Likert: Quality
pt: Likert: Qualidade

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
pt: 1: Ruim
    2: Razoável
    3: Bom
    4: Muito bom
    5: Excelente

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
pt: Não foi possível exibir este webform. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: New submission added to [webform:title].
pt: Novas submissões foram adicionadas ao [webform:title].

en: Basic email contact webform.
pt: Webform básico de contato por e-mail.

en: Submitted on [webform_submission:created]
    Submitted by: [webform_submission:user]
    
    Submitted values are:
    [webform_submission:values]
pt: Submetido em [webform_submission:created]
    Submetido por: [webform_submission:user]
    
    Valores submetidos são:
    [webform_submission:values]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
pt: <p>Submetido em [webform_submission:created]</p>
    <p>Submetido por: [webform_submission:user]</p>
    <p>Valores submetidos são:</p>
    [webform_submission:values]

en: Delete submission
pt: Apagar submissão

en: Phone type
pt: Tipo de telefone

en: Home: Home
    Office: Office
    Cell: Cell
pt: Residencial: Residencial
    Trabalho: Trabalho
    Celular: Celular

en: This form has not yet been opened to submissions.
pt: Este formulário ainda não está aberto a submissões.

en: Demographic
pt: Demográfico

en: Unstar/unflag submission
pt: Remover estrela/marcação de submissão

en: [webform:title]: Preview
pt: [webform:title]: Pré-visualização

en: Please login to access the uploaded file.
pt: Por favor, autentique-se para acessar o arquivo carregado.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
pt: [webform_submission:submitted-to]: Submissão #[webform_submission:serial]

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: Please login to access this submission.
pt: Por favor, autentique-se para acessar esta submissão.

en: Unable to process this submission. Please contact the site administrator.
pt: Não foi possível processar esta submissão. Por favor, contate o administrador do site.

en: Please login to access this form.
pt: Por favor, autentique-se para acessar este formulário.

en: Indicates required field
pt: Indica campo requerido

en: This submission has been locked.
pt: Esta submissão pode ter sido travada.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
pt: Esta submissão foi preenchida automaticamente com sua submissão anterior.

en: Square Medium
pt: Quadrado Médio

en: High School: High School
    Associate Degree: Associate Degree
    Graduate or Professional Degree: Graduate or Professional Degree
    Some College: Some College
pt: Segundo grau: Segundo grau
    Profissionalizante: Profissionalizante
    Graduação: Graduação
    Especialização: Especialização
    Mestrado: Mestrado
    Doutorado: Doutorado

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
pt: Você já submeteu este webform. <a href="#">Veja suas submissões anteriores</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
pt: Você já submeteu este webform. <a href="#">Veja suas submissões anteriores</a>.

en: name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:display-name]'
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:mail]'
    subject:
      '#title': Subject
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#test': 'Testing contact webform from [site:name]'
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
      '#test': 'Please ignore this email.'
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Send message'
pt: name:
      '#title': 'Seu Nome'
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:display-name]'
    email:
      '#title': 'Seu email'
      '#type': email
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:mail]'
    subject:
      '#title': Assunto
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#test': 'Testando formulário de contato de [site:name]'
    message:
      '#title': Mensagem
      '#type': textarea
      '#required': true
      '#test': 'Por favor, ignore este email.'
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Botões de envio'
      '#submit__label': 'Enviar mensagem'

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente no YouTube ou Vimeo.

en: Lock submission
pt: Travar submissão

en: Unlock submission
pt: Destravar submissão

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
pt: Desculpe… Este formulário está fechado para novas submissões.

en: You have a pending draft for this webform. <a href="#">Load your pending draft</a>.
pt: Você tem um rascunho pendente para este webform. <a href="#">Carregar seu rascunho</a>.

en: You have pending drafts for this webform. <a href="#">View your pending drafts</a>.
pt: Você tem rascunhos pendentes para este formulário. <a href="#">Veja seus rascunhos pendentes</a>.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um arquivo ou documento carregado, como um PDF.

en: Webform submission from: [webform_submission:source-title]
pt: Submissão de webform de: [webform_submission:source-title]

en: Province codes
pt: Códigos da província

en: Province names
pt: Nomes das províncias

en: Back to Administration
pt: Voltar para Administração

en: Hide sidebar panel
pt: Esconder painel da barra lateral
