Provus (2.2.1) - en to hu translation catalogue (253 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Slideshow
hu: Diavetítés

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Moderated content
hu: Moderálandó tartalmak

en: Item
hu: Tétel

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Email notification
hu: Email értesítés

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: More
hu: Több

en: Action
hu: Művelet

en: On
hu: Be

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Support
hu: Támogatás

en: view
hu: megtekintés

en: Advanced options
hu: Haladó lehetőségek

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Center
hu: Középen

en: Category
hu: Kategória

en: edit
hu: szerkesztés

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Icon
hu: Ikon

en: URL
hu: Webcím

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Updated
hu: Frissítve

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Titles
hu: Címek

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Email
hu: E-mail

en: Files
hu: Fájlok

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical
hu: Függőleges

en: All
hu: Mind

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Page
hu: Oldal

en: Breadcrumb
hu: Morzsa

en: Off
hu: Ki

en: Header
hu: Fejléc

en: Filter
hu: Szűrő

en: Count
hu: Mennyiség

en: Photos
hu: Fényképek

en: Heading
hu: Címsor

en: Normal
hu: Általános

en: Items
hu: Tételek

en: Display options
hu: Megjelenítési beállítások

en: Media
hu: Média

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Desc
hu: Csökk

en: General
hu: Általános

en: Events
hu: Események

en: Start
hu: Kezdete

en: Basic
hu: Alap

en: full
hu: teljes

en: Button
hu: Nyomógomb

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: false
hu: hamis

en: true
hu: igaz

en: left
hu: bal

en: right
hu: jobb

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Gender
hu: Nem

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Alignment
hu: Igazítás

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Days
hu: Napok

en: Months
hu: Hónapok

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: White
hu: Fehér

en: People
hu: Emberek

en: Orientation
hu: Tájolás

en: on
hu: be

en: Email confirmation
hu: Megerősítés e-mailben

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Document
hu: Dokumentum

en: Alt Text
hu: Helyettesítő szöveg

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Translations
hu: Fordítások

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: Content Type
hu: Tartalomtípus

en: Tabs
hu: Fülek

en: Complete
hu: Kész

en: Next page
hu: Következő oldal

en: Webform
hu: Űrlap

en: medium
hu: közepes

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: small
hu: kicsi

en: large
hu: nagy

en: List items
hu: Elemek listája

en: Block description
hu: Blokk leírása

en: Sitemap
hu: Webhelytérkép

en: Next >
hu: Következő >

en: < Previous
hu: < Előző

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Telephone
hu: Telefonszám

en: Tab Content
hu: Fül tartalma

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Show all
hu: Összes megjelenítése

en: Offset
hu: Eltolás

en: Person
hu: Személy

en: Locked
hu: Zárolt

en: Upcoming Events
hu: Közelgő események

en: About
hu: Leírás

en: Banner image
hu: Banner kép

en: Relevance
hu: Relevancia

en: Main navigation
hu: Fő navigáció

en: Button text
hu: Gombszöveg

en: Dates
hu: Dátumok

en: off
hu: ki

en: Edit %title
hu: %title szerkesztése

en: Webform submissions
hu: Űrlap beküldések

en: Save and continue
hu: Mentés és folytatás

en: IP address
hu: IP-cím

en: Light
hu: Világos

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Search index
hu: Keresési index

en: Video file
hu: Videófájl

en: Sort options
hu: Rendezési lehetőségek

en: Draft
hu: Vázlat

en: Save Draft
hu: Piszkozat mentése

en: Yes/No
hu: Igen / Nem

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Card
hu: Kártya

en: Education
hu: Oktatás

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Date and time
hu: Dátum és idő

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Photo Gallery
hu: Fotógaléria

en: Clear All Filters
hu: Minden szűrő visszaállítása

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: Sidebar first
hu: Első oldalsáv

en: Marital status
hu: Családi állapot

en: Transition speed
hu: Átmenet sebessége

en: Moderation state
hu: Moderációs állapot

en: Secondary menu
hu: Másodlagos menü

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Time zones
hu: Időzónák

en: Select any filter and click on Apply to see results
hu: Az eredmények megjelennek bármely szűrő kiválasztása után, az Alkalmaz gombra kattintva

en: Stacked
hu: Halmozott

en: Video URL
hu: Videó webcíme

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Sidebar second
hu: Második oldalsáv

en: Previous page
hu: Előző oldal

en: Search server
hu: Keresési kiszolgáló

en: Sidebar first width
hu: Első oldalsáv szélesség

en: Dark
hu: Sötét

en: Asc
hu: Növ

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
hu: A beküldés mentése megtörtént. Későbbi látogatás során a jelenlegi értékeket fogja megjeleníteni.

en: Industry
hu: Iparág

en: Master
hu: Mester

en: Get the actual content from a content revision.
hu: Aktuális tartalom egy tartalomváltozatból.

en: List item
hu: Listaelem

en: Footer first
hu: Első lábléc

en: Footer second
hu: Második lábléc

en: Footer third
hu: Harmadik lábléc

en: Wide
hu: Széles

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: Country codes
hu: Országkódok

en: Last page
hu: Utolsó oldal

en: No submissions available.
hu: Nincsenek elérhető beküldések.

en: Primary menu
hu: Elsődleges menü

en: Footer fourth
hu: Negyedik lábléc

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Media Image
hu: Kép média

en: Date only
hu: Csak dátum

en: Site branding
hu: Webhely márkázása

en: A brief description of your block.
hu: A blokk rövid leírása.

en: Default button size
hu: Alapértelmezés szerinti gombméret

en: Site header
hu: Webhely fejléce

en: First page
hu: Első oldal

en: Featured top
hu: Kiemelt fent

en: Featured bottom first
hu: Kiemelt lent első

en: Featured bottom second
hu: Kiemelt lent második

en: Featured bottom third
hu: Kiemelt lent harmadik

en: Footer fifth
hu: Ötödik lábléc

en: Fluid container
hu: Rugalmas befoglaló

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: User account menu
hu: Felhasználói fiók menüje

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Narrow
hu: Keskeny

en: Linkit result thumbnail
hu: Linkit eredmény bélyegkép

en: Back to form
hu: Vissza az űrlaphoz

en: Country names
hu: Országnevek

en: Employment status
hu: Alkalmazotti foglalkoztatás jellege

en: Ethnicity
hu: Etnikum

en: New submission added to [webform:title].
hu: [webform:title] űrlap beküldése megtörtént.

en: Webform submission operations bulk form
hu: Webes űrlapok beküldésein végzett tömeges műveletek űrlapja

en: Delete submission
hu: Beküldés törlése

en: Phone type
hu: Telefon típus

en: Unstar/unflag submission
hu: Beküldés csillagozásának/megjelölésének megszüntetése

en: Please login to access the uploaded file.
hu: Be kell jelentkezni a feltöltött fájl eléréséhez.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
hu: [webform_submission:submitted-to] űrlap #[webform_submission:serial] beküldése

en: Use local images for reusable media.
hu: Helyi képek használata az újrahasználható médiához.

en: {Empty}
hu: {Üres}

en: Find and moderate content.
hu: Tartalom keresése és moderálása.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
hu: Jelenleg nincs moderálandó tartalom: itt csak a várakozó állapotúak (például vázlatok) jelennek meg.

en: Please login to access this form.
hu: Be kell jelentkezni az űrlap eléréséhez.

en: Indicates required field
hu: Kötelezően kitöltendő mezőt jelöl

en: Square Medium
hu: Négyzetes közepes

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>

en: Remote video
hu: Távoli videó

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
hu: Távoli kiszolgálón tárolt videó a YouTube-ról vagy a Vimeóról.

en: Default webform submissions views.
hu: A webes űrlapok beküldéseinek alapértelmezett nézete.

en: Embed: Default
hu: Beágyazás: Alapértelmezett

en: Display submissions.
hu: Beküldések megjelenítése.

en: Administer submissions.
hu: Beküldések adminisztrációja.

en: Embed: Manage
hu: Beágyazás: Kezelés

en: Manage submissions.
hu: Beküldések kezelése.

en: Embed: Review
hu: Beágyazás: Átnézés

en: Review submissions.
hu: Beküldések átnézése.

en: Lock submission
hu: Beküldés zárolása

en: Unlock submission
hu: Beküldés zárolásának feloldása

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hu: Vázlat

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hu: Közzétéve

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hu: Új vázlat létrehozása

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hu: Közzététel

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
hu: Egy feltöltött fájl vagy dokumentum, mint például egy PDF.

en: Heading Level
hu: Címsor szintje
