Provus (2.2.2) - en to ja translation catalogue (206 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Moderated content
ja: モデレート中のコンテンツ

en: Item
ja: 項目

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Email notification
ja: E メール通知

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Resources
ja: リソース

en: Support
ja: サポート

en: view
ja: ビュー

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Category
ja: カテゴリー

en: edit
ja: 編集

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Color
ja: 背景色

en: Icon
ja: アイコン

en: Display
ja: 表示

en: Updated
ja: 更新

en: Layout
ja: レイアウト

en: #
ja: No.

en: Titles
ja: タイトル

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: All
ja: すべて

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Filter
ja: フィルター

en: Count
ja: カウント

en: Heading
ja: 見出し1

en: Normal
ja: ノーマル

en: Items
ja: アイテム

en: Display options
ja: ディスプレイオプション

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Desc
ja: 降順

en: General
ja: 全般

en: Events
ja: イベント

en: Start
ja: 開始

en: Basic
ja: 基本

en: Button
ja: ボタン

en: Banner
ja: バナー

en: Anonymous
ja: 匿名

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Last Name
ja: 姓

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Gender
ja: 性別

en: Languages
ja: 言語

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Caption
ja: キャプション

en: Days
ja: 日

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: White
ja: 白

en: People
ja: ユーザー

en: Diff
ja: 差分

en: Email confirmation
ja: メール確認

en: Completed
ja: 完了

en: Document
ja: ドキュメント

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Translations
ja: 翻訳

en: Sticky
ja: 固定

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Tabs
ja: タブ

en: Complete
ja: 完了

en: Next page
ja: 次ページ

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: medium
ja: 普通

en: Apply
ja: 適用

en: small
ja: 小

en: large
ja: 大

en: List items
ja: 項目の一覧

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Next >
ja: 次 >

en: < Previous
ja: < 前へ

en: Transparent
ja: 透過

en: Administrator
ja: 管理者

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Keyword
ja: キーワード

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Offset
ja: オフセット

en: Locked
ja: ロック

en: About
ja: アバウト

en: Banner image
ja: バナーイメージ

en: Relevance
ja: 関連度

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Dates
ja: 日付

en: off
ja: オフ

en: Edit %title
ja: %titleを編集

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Card
ja: カード

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Clear All Filters
ja: 全てのフィルターをクリア

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Geographic
ja: 地理

en: Asc
ja: 昇順

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Master
ja: マスター

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Footer first
ja: 第1フッター

en: Footer second
ja: 第2フッター

en: Footer third
ja: 第3フッター

en: Wide
ja: ワイド

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Country codes
ja: 国コード

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Primary menu
ja: プライマリーメニュー

en: Footer fourth
ja: 第4フッター

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Metatag
ja: メタタグ

en: Media Image
ja: メディア画像

en: Date only
ja: 日付のみ

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: A brief description of your block.
ja: ブロックの簡潔な説明。

en: Site header
ja: サイトヘッダー

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Featured top
ja: フィーチャートップ

en: Featured bottom first
ja: フィーチャーボトムファースト

en: Featured bottom second
ja: フィーチャーボトムセカンド

en: Featured bottom third
ja: フィーチャーボトムサード

en: Footer fifth
ja: 第5フッター

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
ja: 一部のみが完了したフォームが見つかりました。残りの部分を完成させてください。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Country names
ja: 国名

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
ja: 送信内容を確認してください。あなたが送信した内容は「送信」ボタンを押すまで完了しません。

en: Likert
ja: リッカート

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ja: モデレート中のコンテンツはありません。下書きなどの掲載を保留しているバージョンのみがここに表示されます。

en: Indicates required field
ja: 必須フィールドを示します

en: Square Medium
ja: 正方形（中）

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。
