Provus (2.2.2) - en to nl translation catalogue (282 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Moderated content
nl: Gemodereerde inhoud

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Email notification
nl: E-mailmelding

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: More
nl: Meer

en: Action
nl: Actie

en: On
nl: Aan

en: Resources
nl: Bronnen

en: Support
nl: Ondersteuning

en: view
nl: weergeven

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Category
nl: Categorie

en: edit
nl: bewerken

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Icon
nl: Pictogram

en: Display
nl: Weergeven

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Layout
nl: Lay-out

en: Titles
nl: Titels

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Email
nl: E-mail

en: Files
nl: Bestanden

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: All
nl: Alle

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Off
nl: Uit

en: Header
nl: Kop

en: Count
nl: Aantal

en: Photos
nl: Foto's

en: Heading
nl: Koptekst

en: Normal
nl: Normaal

en: Display options
nl: Weergave-opties

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Desc
nl: Aflopend

en: General
nl: Algemeen

en: Events
nl: Evenementen

en: Start
nl: Begin

en: Basic
nl: Basis

en: full
nl: volledig

en: Button
nl: Knop

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: false
nl: onwaar

en: true
nl: waar

en: left
nl: links

en: right
nl: rechts

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Gender
nl: Geslacht

en: Languages
nl: Talen

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Days
nl: Dagen

en: Months
nl: Maanden

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: White
nl: Wit

en: People
nl: Personen

en: Carousel
nl: Carrousel

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: on
nl: op

en: Email confirmation
nl: E-mailbevestiging

en: Completed
nl: Voltooid

en: Alt Text
nl: Alternatieve tekst

en: Relationship
nl: Relatie

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Complete
nl: Voltooid

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Webform
nl: Formulier

en: medium
nl: gemiddeld

en: Apply
nl: Toepassen

en: small
nl: klein

en: large
nl: groot

en: List items
nl: Onderdelen weergeven

en: Block description
nl: Blokbeschrijving

en: Next >
nl: Volgende >

en: < Previous
nl: < Vorige

en: Transparent
nl: Transparant

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Tab Content
nl: Tabbladinhoud

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Hide all
nl: Alles verbergen

en: Show all
nl: Alles weergeven

en: Person
nl: Persoon

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: About
nl: Over

en: Banner image
nl: Banner-afbeelding

en: Relevance
nl: Relevantie

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Button text
nl: Knoptekst

en: Dates
nl: Datums

en: off
nl: uit

en: Edit %title
nl: Bewerk %title

en: Webform submissions
nl: Formulierinzendingen

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Sex
nl: Geslacht

en: IP address
nl: IP-adres

en: Light
nl: Licht

en: Ruby
nl: Robijnrood

en: Primary
nl: Primair

en: Search index
nl: Zoekindex

en: Video file
nl: Filmbestand

en: Sort options
nl: Sorteeropties

en: Draft
nl: Concept

en: Save Draft
nl: Conceptversie opslaan

en: Yes/No
nl: Ja/Nee

en: Secondary
nl: Secundair

en: Event date
nl: Evenementdatum

en: Card
nl: Kaart

en: Education
nl: Opleiding

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Date and time
nl: Datum en tijd

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Clear All Filters
nl: Alle filters opschonen

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Marital status
nl: Huwelijkse staat

en: Transition speed
nl: Overgangssnelheid

en: Moderation state
nl: Moderatiestatus

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Time zones
nl: Tijdzones

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: Stacked
nl: Gestapeld

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: Geographic
nl: Geografisch

en: Dark
nl: Donker

en: Event details
nl: Evenementdetails

en: Asc
nl: Oplopend

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
nl: Inzending opgeslagen. U kunt op een later tijdstip naar dit formulier terugkeren waarbij de huidige waardes zullen worden hersteld.

en: Industry
nl: Industrie

en: Get the actual content from a content revision.
nl: Verkrijg de inhoud van een inhoudsrevisie.

en: Footer first
nl: Eerste voettekst

en: Footer second
nl: Tweede voettekst

en: Footer third
nl: Derde voettekst

en: Wide
nl: Breed

en: All Events
nl: Alle Evenementen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Country codes
nl: Landcodes

en: Last page
nl: Laatste pagina

en: No submissions available.
nl: Geen inzendingen beschikbaar.

en: Primary menu
nl: Primair menu

en: Footer fourth
nl: Vierde voettekst

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: Date only
nl: Alleen datum

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: A brief description of your block.
nl: Een korte beschrijving van het blok.

en: Site header
nl: Site kop

en: First page
nl: Eerste pagina

en: Featured top
nl: Aanbevolen (boven)

en: Featured bottom first
nl: Aanbevolen (onder, eerste)

en: Featured bottom second
nl: Aanbevolen (onder, tweede)

en: Featured bottom third
nl: Aanbevolen (onder, derde)

en: Footer fifth
nl: Vijfde voettekst

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
nl: Er is een gedeeltelijk ingevuld formulier gevonden, voltooi de overgebleven delen.

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Narrow
nl: Smal

en: Linkit result thumbnail
nl: Linkit resultaat-miniatuurweergave

en: Back to form
nl: Terug naar formulier

en: Country names
nl: Landnamen

en: Is draft
nl: Concept

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
nl: Controleer uw inzending. Uw inzending is niet voltooid, totdat u klikt op de 'Indienen'-knop.

en: No more submissions are permitted.
nl: Geen nieuwe inzendingen toegestaan.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
nl: Zondag: Zondag
    Maandag: Maandag
    Dinsdag: Dinsdag
    Woensdag: Woensdag
    Donderdag: Donderdag
    Vrijdag: Vrijdag
    Zaterdag: Zaterdag

en: Male: Male
    Female: Female
nl: Male: Man
    Female: Vrouw

en: Yes: Yes
    No: No
nl: Yes: Ja
    No: Nee

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
nl: Dit formulier is vertrouwelijk en kan pas na <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">uitloggen</a> worden gebruikt.

en: Likert: Agreement
nl: Likertschaal: Overeenstemming

en: 1: Much Worse
    2: Somewhat Worse
    3: About the Same
    4: Somewhat Better
    5: Much Better
nl: 1: Veel slechter
    2: Slechter
    3: Hetzelfde
    4: Beter
    5: Veel beter

en: Likert: Comparison
nl: Likertschaal: Vergelijking

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
nl: 1: Helemaal oneens
    2: Oneens
    3: Neutraal
    4: Eens
    5: Helemaal eens

en: Likert: Importance
nl: Likertschaal: Belangrijkheid

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
nl: 1: Totaal niet belangrijk
    2: Beetje belangrijk
    3: Neutraal
    4: Belangrijk
    5: Zeer belangrijk

en: Likert: Satisfaction
nl: Likertschaal: Tevredenheid

en: 1: Very Unsatisfied
    2: Unsatisfied
    3: Neutral
    4: Satisfied
    5: Very Satisfied
nl: 1: Zeer ontevreden
    2: Ontevreden
    3: Neutraal
    4: Tevreden
    5: Zeer tevreden

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
nl: 1: Absoluut niet
    2: Waarschijnlijk niet
    3: Niet zeker
    4: Waarschijnlijk
    5: Absoluut

en: Likert
nl: Likertschaal

en: Single: Single
    Married: Married
    Divorced: Divorced
    Widowed: Widowed
nl: Alleenstaand: Alleenstaand
    Getrouwd: Getrouwd
    Gescheiden: Gescheiden
    'Weduwe of weduwnaar': 'Weduwe of weduwnaar'

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
nl: Januari: Januari
    Februari: Februari
    Maart: Maart
    April: April
    Mei: Mei
    Juni: Juni
    Juli: Juli
    Augustus: Augustus
    September: September
    Oktober: Oktober
    November: November
    December: December

en: Employment status
nl: Werkgelegenheidsstatus

en: Ethnicity
nl: Etniciteit

en: Parent: Parent
    'Significant Other': 'Significant Other'
    Sibling: Sibling
    Child: Child
    Friend: Friend
nl: Ouder: Ouder
    Wederhelft: Wederhelft
    'Broer of zus': Broer of zus
    Kind: Kind
    Vriend: Vriend

en: Likert: Quality
nl: Likertschaal: Kwaliteit

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
nl: 1: Slecht
    2: Voldoende
    3: Goed
    4: Zeer goed
    5: Uitstekend

en: Delete webform
nl: Formulier verwijderen

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
nl: Het formulier kan niet getoond worden. Neem contact op met de beheerder.

en: New submission added to [webform:title].
nl: Nieuwe inzending voor [webform:title] opgeslagen.

en: Basic email contact webform.
nl: Eenvoudig e-mailcontactformulier

en: Submitted on [webform_submission:created]
    Submitted by: [webform_submission:user]
    
    Submitted values are:
    [webform_submission:values]
nl: Ingezonden op [webform_submission:created]
    Ingezonden door: [webform_submission:user]
    
    Ingezonden waardes:
    [webform_submission:values]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
nl: <p>Ingezonden op [webform_submission:created]</p>
    <p>Ingezonden door: [webform_submission:user]</p>
    <p>Ingezonden waardes:</p>
    [webform_submission:values]

en: Delete submission
nl: Inzending verwijderen

en: Phone type
nl: Telefoontype

en: Home: Home
    Office: Office
    Cell: Cell
nl: Thuis: Thuis
    Kantoor: Kantoor
    Mobiel: Mobiel

en: This form has not yet been opened to submissions.
nl: Dit formulier is nog niet geopend voor inzendingen.

en: Demographic
nl: Demografisch

en: Local Video
nl: Lokale video

en: [webform:title]: Preview
nl: [webform:title]: Voorbeeldweergave

en: Please login to access the uploaded file.
nl: Login om toegang te krijgen tot het bestand.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
nl: [webform_submission:submitted-to]: Inzending #[webform_submission:serial]

en: Use local images for reusable media.
nl: Gebruik lokale afbeeldingen voor herbruikbare media.

en: {Empty}
nl: {Leeg}

en: Please login to access this submission.
nl: Login om toegang te krijgen tot deze inzending.

en: Unable to process this submission. Please contact the site administrator.
nl: De inzending kan niet verwerkt worden. Neem alstublieft contact op met de site administrator.

en: Find and moderate content.
nl: Inhoud zoeken en modereren.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
nl: Geen inhoud beschikbaar voor moderatie. Alleen inhoud die op moderatie wacht, zoals concepten, wordt hier getoond.

en: Please login to access this form.
nl: Login om toegang te krijgen tot dit formulier.

en: Indicates required field
nl: Aanduiding van verplicht veld

en: This submission has been locked.
nl: Deze inzending is vergrendeld.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
nl: Deze inzending is automatisch ingevuld met uw vorige inzending.

en: Square Medium
nl: Gemiddeld vierkant

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
nl: U heeft dit formulier reeds ingezonden. <a href="#">Bekijk uw vorige inzending</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
nl: U heeft dit formulier reeds ingezonden. <a href="#">Bekijk uw vorige inzendingen</a>.

en: Remote video
nl: Externe video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
nl: Een externe video van YouTube of Vimeo.

en: Display submissions.
nl: Inzendingen weergeven.

en: Administer submissions.
nl: Inzendingen beheren.

en: Manage submissions.
nl: Inzendingen beheren.

en: Review submissions.
nl: Inzendingen nakijken.

en: Lock submission
nl: Inzending vergrendelen

en: Unlock submission
nl: Inzending ontgrendelen

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
nl: Sorry... Dit formulier is gesloten voor nieuwe inzendingen.

en: You have a pending draft for this webform. <a href="#">Load your pending draft</a>.
nl: U heeft een openstaand concept voor dit formulier. <a href="#">Open uw bestaande concept</a>.

en: You have pending drafts for this webform. <a href="#">View your pending drafts</a>.
nl: U heeft openstaande concepten voor dit formulier. <a href="#">Bekijk uw openstaande concepten</a>.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
nl: Een geupload bestand of document, zoals een PDF.

en: Province codes
nl: Provinciecodes

en: Province names
nl: Provincienamen

en: M: Male
    F: Female
    X: Unspecified
nl: M: Mannelijk
    F: Vrouwelijk
    X: Niet-gespecifieerd

en: Archive webform
nl: Formulier archiveren

en: Close webform
nl: Formulier sluiten

en: Open webform
nl: Formulier openen

en: Restore webform
nl: Formulier herstellen

en: Star/flag submission
nl: Inzendingen markeren (ster/vlag)

en: Back to Administration
nl: Terug naar het beheer

en: Hide sidebar panel
nl: Zijbalkpaneel verbergen

en: Heading Level
nl: Kopniveau
