Provus (2.2.2) - en to fa translation catalogue (125 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Moderated content
fa: محتوای مدیریت شده

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: سجل

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: view
fa: مشاهده

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: واصلیها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Category
fa: دسته

en: edit
fa: تدوین

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Icon
fa: شمایل

en: URL
fa: نشانی

en: Display
fa: نمایش

en: Updated
fa: به‌روز

en: Layout
fa: آرایش

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر جاری

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Filter
fa: صافی

en: Count
fa: شمارش

en: Heading
fa: عنوان

en: Items
fa: عنصر‌ها

en: ,
fa: ،

en: Display options
fa: گزینه‌های نمایش

en: Media
fa: رسانه

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Desc
fa: نزولی

en: General
fa: عمومی

en: Basic
fa: پایه

en: Button
fa: دکمه

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: left
fa: چپ

en: right
fa: راست

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Gender
fa: جنسیت

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Alignment
fa: تراز

en: Caption
fa: عنوان

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: White
fa: سفید

en: People
fa: افراد

en: Relationship
fa: رابطه

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Sticky
fa: چسبانک

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Apply
fa: تایید

en: Block description
fa: توضیحات قالبک

en: Administrator
fa: مدیر

en: Keyword
fa: کلید کلمه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Locked
fa: قفل شده

en: About
fa: درباره

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: Dates
fa: تاریخ‌ها

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: IP address
fa: آدرس IP

en: Light
fa: روشن

en: ‹
fa: ›

en: ›
fa: ‹

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Secondary menu
fa: قائمی ثانویه

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Time zones
fa: نواحی زمانی

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Dark
fa: تاریک

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک تنقیح محتوا.

en: Wide
fa: پهن

en: Last page
fa: صفحۀ آخر

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: User account menu
fa: قائم حساب کابرا

en: Narrow
fa: باریک
