Provus (2.2.5) - en to id translation catalogue (147 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Moderated content
id: Konten dimoderasi

en: Item
id: Barang

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Email notification
id: Email pemberitahuan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: view
id: tampilan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Category
id: Kategori

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Icon
id: Ikon

en: Add
id: Tambah

en: Display
id: Tampilan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Layout
id: Tata letak

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Files
id: Berkas

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Count
id: Jumlah

en: Heading
id: Judul

en: Items
id: Item

en: Display options
id: Opsi tampilan

en: Plain text
id: Teks biasa

en: General
id: Umum

en: Events
id: Acara

en: Start
id: Mulai

en: Basic
id: Dasar

en: Button
id: Tombol

en: Anonymous
id: Anonim

en: left
id: kiri

en: right
id: kanan

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Alignment
id: Perataan

en: Caption
id: Keterangan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: White
id: Putih

en: People
id: Pengguna

en: Completed
id: Selesai

en: Document
id: Dokumen

en: Relationship
id: Hubungan

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Translations
id: Terjemahan

en: Sticky
id: Menempel

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Tabs
id: Tab

en: Complete
id: Selesai

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: medium
id: sedang

en: Apply
id: Terapkan

en: small
id: kecil

en: large
id: besar

en: List items
id: Daftar pokok menu

en: Telephone
id: Telepon

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Offset
id: Letak

en: Locked
id: Dikunci

en: About
id: Tentang

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Dates
id: Tanggal

en: Edit %title
id: Sunting %title

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: IP address
id: Alamat IP

en: Video file
id: File Video

en: Draft
id: Konsep

en: Secondary
id: Sekunder

en: Card
id: Kartu

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Moderation state
id: Status moderasi

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Time zones
id: Zona waktu

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Video URL
id: URL video

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Asc
id: Urutan turun

en: Get the actual content from a content revision.
id: Dapatkan konten sesungguhnya dari revisi konten.

en: Wide
id: Lebar

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: Media Image
id: Gambar Media

en: Date only
id: Hanya tanggal

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: A brief description of your block.
id: Deskripsi singkat tentang blok Anda

en: Site header
id: Kepala situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Narrow
id: Sempit

en: Use local images for reusable media.
id: Gunakan gambar lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: Find and moderate content.
id: Menemukan dan memoderasi konten.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
id: Tidak ada konten yang dimoderasi. Hanya versi konten yang tertunda, seperti draf, yang dicantumkan di sini.

en: Square Medium
id: Persegi Sedang

en: Back to Administration
id: Kembali ke Administrasi
