Provus (2.3.1) - en to it translation catalogue (129 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: Item
it: Elemento

en: Group
it: Gruppo

en: List
it: Elenco

en: Email notification
it: Email di notifica

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: More
it: Altro

en: On
it: Acceso

en: Resources
it: Risorse

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Category
it: Categoria

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Icon
it: Icona

en: Add
it: Aggiungi

en: Display
it: Visualizzazione

en: Titles
it: Titoli

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: Contact
it: Contatto

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Count
it: Numero

en: Photos
it: Foto

en: Heading
it: Intestazione

en: Normal
it: Normale

en: Items
it: Elementi

en: Display options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Plain text
it: Testo semplice

en: General
it: Generale

en: Start
it: Inizio

en: Basic
it: Di base

en: Button
it: Pulsante

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Gender
it: Sesso

en: Languages
it: Lingue

en: Alignment
it: Allineamento

en: Caption
it: Didascalia

en: Days
it: Giorni

en: Months
it: Mesi

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: White
it: Bianco

en: People
it: Persone

en: on
it: il

en: Document
it: Documento

en: Relationship
it: Relazione

en: Translations
it: Traduzioni

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Tabs
it: Schede

en: Complete
it: Completo

en: Next page
it: Pagina successiva

en: medium
it: medio

en: small
it: piccola

en: large
it: grande

en: List items
it: Elenca elementi

en: < Previous
it: < Precedente

en: Transparent
it: Trasparente

en: Telephone
it: Telefono

en: Show all
it: Mostra tutti

en: About
it: Informazioni

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Dates
it: Date

en: off
it: di sconto

en: Edit %title
it: Modifica %title

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Sex
it: Sesso

en: Light
it: Chiaro

en: Primary
it: Primario

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: Video file
it: File video

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Yes/No
it: Sì/No

en: Secondary
it: Secondario

en: Date and time
it: Data e ora

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Transition speed
it: Velocita della trasizione

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Time zones
it: Fusi orari

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Dark
it: Scuro

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
it: Inserimento salvato. Puoi tornare al form più tardi i valori attualmente inseriti saranno recuperati.

en: List item
it: Elemento dell'elenco

en: Wide
it: Largo

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Date only
it: Solo data

en: Site branding
it: Branding del sito

en: A brief description of your block.
it: Una breve descrizione del tuo blocco.

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: First page
it: Prima pagina

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Narrow
it: Stretto

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
it: Sunday: Domenica
    Monday: Lunedì
    Tuesday: Martedì
    Wednesday: Mercoledì
    Thursday: Giovedì
    Friday: Venerdì
    Saturday: Sabato

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
it: January: Gennaio
    February: Febbraio
    March: Marzo
    April: Aprile
    May: Maggio
    June: Giugno
    July: Luglio
    August: Agosto
    September: Settembre
    October: Ottobre
    November: Novembre
    December: Dicembre
