Private Conversation (8.x-0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (100 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Author
uk: Автор

en: Subject
uk: Тема

en: Links
uk: Посилання

en: Reset
uk: Скинути

en: Message
uk: Повідомлення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Display
uk: Показ

en: Participant
uk: Учасник

en: Mail
uk: Пошта

en: User ID
uk: ID користувача

en: Created
uk: Створено

en: The subject of the message.
uk: Тема повідомлення.

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Private messages
uk: Особисті повідомлення

en: Inbox
uk: Вхідні

en: Preview message
uk: Попередній перегляд повідомлення

en: Send
uk: Надіслати

en: Desc
uk: Спад

en: Recipient
uk: Отримувач

en: Sent
uk: Сент

en: Send to
uk: Отримувач

en: Private message
uk: Приватне повідомлення

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Message count
uk: Лічильник повідомлень

en: Messages
uk: Повідомлення

en: You
uk: Ви

en: Changed
uk: Змінено

en: Date created
uk: Дата створення

en: Threads
uk: Нитки

en: Apply
uk: Застосувати

en: Unread
uk: Непрочитане

en: Participants
uk: Учасники

en: Thread
uk: Гілка

en: Restore
uk: Відновити

en: Are you sure you want to delete this message?
uk: Ви впевнені, що потрібно вилучити дане повідомлення?

en: Offset
uk: Зміщення

en: Unblock
uk: Розблокувати

en: for
uk: для

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні
uk[2]: днів

en: Message subject
uk: Тема повідомлення

en: (No subject)
uk: (Без теми)

en: No messages available.
uk: Повідомлень немає.

en: Created year + month
uk: Рік + місяць створення

en: Created year
uk: Рік створення

en: Created month
uk: Місяць створення

en: Created day
uk: День створення

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: View conversation
uk: Переглянути листування

en: Conversation
uk: Бесіда

en: Inform the user about new messages on login
uk: Інформувати користувача про нові повідомлення при авторизації

en: This option can safely be disabled if the "New message indication" block is used instead.
uk: Ця опція може бути вимкненою, якщо використовується блок "Індикатор нового повідомлення".

en: Delete message
uk: Видалити повідомлення

en: @author has been blocked from sending you any further messages.
uk: Користувачеві @author відтепер заборонено відправляти вам повідомлення.

en: Unblock author
uk: Розблокувати автора

en: Block author
uk: Заблокувати автора

en: Allows users to block other users from sending them messages.
uk: Дозволити користувачам блокувати одержання повідомлень від інших користувачів.

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: The body of the message.
uk: Вміст повідомлення.

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
uk: Введіть отримувачів, відокремлювати комами.

en: Token browser
uk: Оглядач замінників

en: Failed to send a message to !recipients. Contact your site administrator.
uk: Відправка повідомлення !recipients завершилась невдачею. Зв'яжіться з адміністратором сайту.

en: Select text format for private messages
uk: Вибір текстового формату для приватних повідомлень

en: Allows to choose the text format when sending private messages. Otherwise, the default is used.
uk: Дозвіл користувачеві вибрати формат при відправці приватних повідомлень. В іншому випадку, буде використаний формат за замовчуванням.

en: You have disabled private message sending and receiving.
uk: Ви вимкнули можливість отримання і відправки приватних повідомлень.

en: Send author a message
uk: Надіслати автору повідомлення

en: Message ID
uk: ID повідомлення

en: The author of the message.
uk: Автор повідомлення.

en: Recipient of the message.
uk: Одержувач повідомлення

en: Asc
uk: Зрост

en: Send this user a private message
uk: Відправити користувачеві особисте повідомлення

en: Master
uk: Головне

en: Date in the form of CCYYMMDD.
uk: Дата у форматі CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
uk: Дата у форматі YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
uk: Дата у форматі YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
uk: Дата у форматі MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
uk: Дата у форматі DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
uk: Дата у форматі WW (01 - 53).

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
uk: Кешування даних на основі теґів. Кеш буде зберігатися доти, доки буде дійсним будь-який з пов'язаних кешованих теґів.

en: Page 2
uk: Сторінка 2

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Changed year + month
uk: Рік + місяць зміни

en: Changed year
uk: Рік зміни

en: Changed month
uk: Місяць зміни

en: Changed day
uk: День зміни

en: Changed week
uk: Тиждень зміни
