Private Conversation (8.x-0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (86 entries)

en: Home
pt: Início

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Reset
pt: Redefinir

en: Message
pt: Mensagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Display
pt: Exibição

en: Participant
pt: Participante

en: Mail
pt: E-mail

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Created
pt: Criado

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Private messages
pt: Mensagens privadas

en: Inbox
pt: Caixa de entrada

en: Preview message
pt: Pré-visualizar mensagem

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Sent
pt: Enviado

en: Send to
pt: Enviar para

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Messages
pt: Mensagens

en: You
pt: Você

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Apply
pt: Aplicar

en: Unread
pt: Não-lida

en: Participants
pt: Participantes

en: Thread
pt: Encadeamento

en: Restore
pt: Recuperar

en: Are you sure you want to delete this message?
pt: Você tem certeza que deseja excluir essa mensagem?

en: Offset
pt: Deslocamento

en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

en: Message subject
pt: Assunto da mensagem

en: (No subject)
pt: (Sem título)

en: No messages available.
pt: Nenhuma mensagem disponível.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Conversation
pt: Conversa

en: Inform the user about new messages on login
pt: Informar o usuário sobre novas mensagens ao logar

en: This option can safely be disabled if the "New message indication" block is used instead.
pt: Esta opção pode ser desativada com segurança se o bloco "Indicação de nova mensagem" for usado no lugar.

en: Delete message
pt: Apagar mensagem

en: Unblock author
pt: Desbloquear autor

en: Block author
pt: Bloquear autor

en: Allows users to block other users from sending them messages.
pt: Permitir usuários que se bloqueiem para não receber mais mensagens uns dos outros.

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Threads will not show more than this number of messages on a single page.
pt: As conversas não mostrarão mais do que este número de mensagens em uma mesma página.

en: Delete this message for all users?
pt: Apagar esta mensagem para todos os usuários?

en: Tick the box to delete the message for all users.
pt: Marque a caixa para apagar a mensagem para todos os usuários.

en: Message has been deleted for all users.
pt: A mensagem foi apagada para todos os usuários.

en: Message has been deleted.
pt: A mensagem foi apagada.

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Token browser
pt: Navegador de token

en: The author of the message.
pt: O autor da mensagem.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
pt: Armazenamento em cache de dados baseado em tag. Os caches persistirão até que quaisquer tags de cache relacionadas sejam invalidadas.

en: Page 2
pt: Página 2

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Changed year + month
pt: Ano e mês da mudança

en: Changed year
pt: Ano da mudança

en: Changed month
pt: Mês da mudança

en: Changed day
pt: Dia da mudança

en: Changed week
pt: Semana da mudança
