Private Conversation (8.x-0.0-alpha2) - en to sv translation catalogue (92 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Author
sv: Författare

en: Subject
sv: Ämne

en: Links
sv: Länkar

en: Reset
sv: Återställ

en: Message
sv: Meddelande

en: Settings
sv: Inställningar

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Display
sv: Visa

en: Mail
sv: E-post

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Created
sv: Skapad

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Page
sv: Sida

en: Private messages
sv: Privata meddelanden

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Preview message
sv: Förhandsgranska meddelande

en: Send
sv: Skicka

en: Desc
sv: Fallande

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Sent
sv: Skickad

en: Send to
sv: Skicka till

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: Messages
sv: Meddelanden

en: You
sv: Du

en: you
sv: dig

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Apply
sv: Applicera

en: Participants
sv: Deltagare

en: Thread
sv: Tråd

en: Restore
sv: Återställ

en: Are you sure you want to delete this message?
sv: Är du säker på att du vill radera det här meddelandet?

en: Offset
sv: Kompensera

en: for
sv: för

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: Message subject
sv: Ämne

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: No messages available.
sv: Inga meddelanden tillgängliga.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Inform the user about new messages on login
sv: Informera användaren om nya meddelanden vid inloggning

en: This option can safely be disabled if the "New message indication" block is used instead.
sv: Den här inställningen kan inaktiveras utan fara om blocket "Indikering om nytt meddelande" används istället.

en: Delete message
sv: Radera meddelande

en: @author has been blocked from sending you any further messages.
sv: @author har blivit spärrad och kan inte skicka fler meddelanden till dig.

en: Unblock author
sv: Återaktivera författaren

en: Block author
sv: Spärra författare

en: Allows users to block other users from sending them messages.
sv: Tillåt användare att blockera andra användare från att skicka meddelanden till dem.

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Threads will not show more than this number of messages on a single page.
sv: Trådar kommer inte visa mer än detta antal meddelanden på en enskild sida.

en: Delete this message for all users?
sv: Vill du radera detta meddelande för alla användare?

en: Tick the box to delete the message for all users.
sv: Kryssa i rutan för att radera meddelandet för alla användare.

en: Message has been deleted for all users.
sv: Meddelandet har raderats för alla användare.

en: Message has been deleted.
sv: Meddelandet har raderats.

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Display "Send this user a message" links for themself
sv: Visa länkar "Skicka privat till användare" enskilt

en: If enabled, each users sees that link on their own profile, comments and similiar places.
sv: Om aktiverad ser varje användare länken på sin egen profil, kommentarer och liknande platser.

en: Display link on the selected content types
sv: Visa en länk på valda innehållstyper

en: Select which content types should display a link to send a private message to the author. By default, the link is not displayed below teasers.
sv: Välj vilka innehållstyper som skall visa en länk för att skicka privata meddelanden till författaren. Som förvalt visas inte länken under förhandstitt.

en: Also display a link to send a private message to the authors of the comments of the selected content types.
sv: Visa även en länk för att skicka ett privat meddelande till författaren av kommentarerna till de valda innehållstyperna.

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
sv: Fyll i mottagare, separera flera mottagare med kommatecken.

en: You have disabled private message sending and receiving.
sv: Du har inaktiverat utskick och mottagande av privata meddelanden.

en: Send author a message
sv: Skicka ett meddelande till författare

en: Message ID
sv: ID-nummer för meddelande

en: You can not block yourself.
sv: Du kan inte spärra dig själv.

en: The following users do not exist: @invalid.
sv: Följande användare finns inte: @invalid.

en: You are either not allowed to block these users or the users do not exist.
sv: Du har antingen inte tillåtelse att spärra dessa användare eller så finns de inte.

en: Recipient of the message.
sv: Mottagare av meddelandet.

en: Asc
sv: Stigande

en: Send this user a private message
sv: Skicka ett privat meddelade till den här användaren

en: Master
sv: Huvud

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
sv: Taggbaserad cachning av data. Cachar kommer finnas kvar tills relaterade cachetaggar ogiltigförklaras.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.
