Private Conversation (8.x-0.0-alpha3) - en to ja translation catalogue (86 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Author
ja: 投稿者

en: Subject
ja: 件名

en: Email notification
ja: E メール通知

en: Links
ja: リンク

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Settings
ja: 設定

en: Preview
ja: プレビュー

en: Display
ja: 表示

en: Mail
ja: メール

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Private messages
ja: プライベートメッセージ

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: Preview message
ja: メッセージをプレビュー

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: Recipient
ja: 受信者

en: Sent
ja: 送信済み

en: Private message
ja: プライベートメッセージ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Messages
ja: メッセージ

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Apply
ja: 適用

en: Participants
ja: 参加者

en: Thread
ja: スレッド

en: Restore
ja: 復元

en: Are you sure you want to delete this message?
ja: 本当にこのメッセージを削除してもよろしいですか?

en: Offset
ja: オフセット

en: day | days
ja[0]: 日
ja[1]: 日

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: (No subject)
ja: (件名なし)

en: No messages available.
ja: 利用可能なメッセージがありません。

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Inform the user about new messages on login
ja: ログイン時に新着メッセージをユーザーに通知

en: This option can safely be disabled if the "New message indication" block is used instead.
ja: "新着メッセージを表示"ブロックが代わりに使用される場合、このオプションは安全のために無効になっています。

en: Delete message
ja: メッセージを削除

en: @author has been blocked from sending you any further messages.
ja: @authorさんからのメッセージを今後一切拒否します。

en: Unblock author
ja: 送信者のブロックを解除

en: Block author
ja: 送信者をブロック

en: Allows users to block other users from sending them messages.
ja: 他ユーザーから送信されたメッセージをブロックすることをユーザーに許可します。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Notify users of new private messages by default
ja: デフォルトでは新しいプライベートメッセージのユーザーに通知します

en: Threads will not show more than this number of messages on a single page.
ja: スレッドは1ページにこのメッセージ数以上表示しません。

en: Delete this message for all users?
ja: 全てのユーザーからこのメッセージを削除しますか?

en: Tick the box to delete the message for all users.
ja: 全てのユーザーからメッセージを削除するにはボックスをチェックします。

en: Message has been deleted for all users.
ja: メッセージは全てのユーザーから削除されました。

en: Message has been deleted.
ja: メッセージは削除されました。

en: Date changed
ja: 更新日付

en: The body of the message.
ja: メッセージの本文。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
ja: タグベースのデータキャッシング。キャッシュは関連するキャッシュタグのいずれかが無効になるまで有効となります。

en: Page 2
ja: 2ページ目

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Changed year + month
ja: 変更した年 + 月

en: Changed year
ja: 変更した年

en: Changed month
ja: 変更した月

en: Changed day
ja: 変更した日

en: Changed week
ja: 変更した週
