Pubgold (8.x-1.0-beta7) - en to id translation catalogue (124 entries)

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: title
id: judul

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Username
id: Nama pengguna

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Public
id: Publik

en: more
id: selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Articles
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Version
id: Versi

en: Overview
id: Sekilas

en: Search
id: Pencarian

en: Number
id: Angka

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Add category
id: Tambah kategori

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Back
id: Kembali

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: username
id: namaanggota

en: Open
id: Buka

en: Archive
id: Arsip

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: Filename
id: Nama berkas

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: name
id: nama

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Unassign
id: Cabut

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Never
id: Tidak pernah

en: From
id: Dari

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: System
id: Sistem

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: Recipient
id: Penerima

en: next
id: selanjutnya

en: Table
id: Tabel

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Tools
id: Alat

en: Optional
id: Pilihan

en: Position
id: Posisi

en: Close
id: Tutup

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Street
id: Jalan

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: Department
id: Departemen

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Attachments
id: Sisipan

en: Show
id: Tampilkan

en: English
id: Bahasa Inggris

en: in
id: dalam

en: Result
id: Hasil

en: Manual
id: Petunjuk

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: Extend
id: Mengembangkan

en: Books
id: Buku-buku

en: Session
id: Sesi

en: Review
id: Periksa

en: Reset password
id: Reset kata sandi

en: Complete
id: Selesai

en: Select
id: Pilih

en: Translation
id: Terjemahan

en: Chapter
id: Bab

en: Newsletter
id: Kabar berlangganan

en: Restore
id: Pulihkan

en: Telephone
id: Telepon

en: Finish
id: Selesai

en: About
id: Tentang

en: Add row
id: Tambah baris

en: unassign
id: cabut

en: Additional information
id: Informasi tambahan

en: Route
id: Rute

en: Delete comment
id: Hapus komentar

en: Parent ID
id: ID Induk

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Sample text
id: Contoh teks

en: Save comment
id: Simpan komentar

en: Management
id: Manajemen

en: About us
id: Tentang kami
