Publication Date (3.1.0-beta1) - en to de translation catalogue (13 entries)

en: Published on
de: Veröffentlicht am

en: Publication date
de: Veröffentlichungsdatum

en: Publication Date
de: Erscheinungsdatum

en: Published date
de: Erschienen am

en: Date in the form of CCYYMMDD.
de: Datum im Format JJJJMMTT.

en: Date in the form of YYYYMM.
de: Datum im Format JJJJMM.

en: Date in the form of YYYY.
de: Datum im Format JJJJ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
de: Datum im Format MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
de: Datum im Format TT (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
de: Datum im Format WW (01 - 53).

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
de: Ein Feld, das einen UNIX-Zeitstempel vom letzen Änderungszeitpunkt der Entität enthält.

en: Datetime Timestamp
de: Zeitstempel im Datetime Format

en: Leave blank to use the time of form submission.
de: Feld leer lassen, um den Zeitpunkt zu verwenden, zu dem das Formular gespeichert wurde.
