Publish Away Field (8.x-1.0-alpha5) - en to id translation catalogue (15 entries)

en: Message
id: Pesan

en: Default
id: Bawaan

en: Location
id: Lokasi

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Rows
id: Baris

en: Progress indicator
id: Indikator kemajuan

en: Bar with progress meter
id: Bar dengan meteran kemajuan

en: Throbber
id: Pendenyut

en: Preview image style
id: Pratinjau gaya gambar

en: no preview
id: Tidak ada pratinjau

en: The preview image will be shown while editing the content.
id: Pratinjau gambar akan ditampilkan saat menyunting konten.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
id: Tampilan throbber tidak menunjukkan status unggah namun membutuhkan sedikit ruang. Bar kemajuan sangat membantu untuk memantau kemajuan pada unggah besar.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: No placeholder
id: Tidak ada placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.
