Publish Away Field (8.x-1.0-alpha6) - en to tr translation catalogue (43 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Content
tr: İçerik

en: File
tr: Dosya

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Image
tr: Resim

en: Save
tr: Kaydet

en: Original image
tr: Özgün görsel

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Rows
tr: Satırlar

en: Minimum height
tr: En az yükseklik

en: Minimum width
tr: En az genişlik

en: pixels
tr: piksel

en: Maximum height
tr: En fazla yükseklik

en: Maximum width
tr: En fazla genişlik

en: Maximum image resolution
tr: Ençok görsel çözünürlük

en: Default image
tr: Ön tanımlı resim

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
tr: Nihai dosyaların nerede saklanacağını seçin. Dosyaların özel saklanması, açık dosyalara kıyasla fazladan önemli ölçüde yük getirir ama bu alanlardaki dosyalara erişimi kısıtlamanıza da olanak sağlar.

en: Minimum image resolution
tr: En düşük resim çözünürlüğü

en: Enable <em>Alt</em> field
tr: <em>Alt</em> alanını etkinleştir

en: Enable <em>Title</em> field
tr: <em>Başlık</em> alanını etkinleştir

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
tr: Başlık (title) özniteliği fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Facebook account
tr: Facebook hesabı

en: Image style
tr: Resim stili

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Image style: @style
tr: Resim stili: @style

en: Linked to content
tr: İçeriğe bağlantılı

en: Linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: <em>Title</em> field required
tr: <em>Başlık</em> alanı zorunludur

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
tr: Herhangi bir görsel yüklenmemişse bu görsel görüntülenir ve alanın varsayılan görselinin yerine geçer.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Image to be shown if no image is uploaded.
tr: Görsel yüklenmediğinde gösterilecek görsel.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucular, arama motorları tarafından ve görsel yüklenemediğinde kullanılır.

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
tr: İzin verilen görsel boyutu alt sınırı, GENİŞLİK×YÜKSEKLİK (örn. 640×480) olarak ifade edilir. Sınır konmayacaksa boş bırakın. Daha küçük bir görsel karşıya yüklenirse, reddedilir.

en: Making this field required is recommended.
tr: Bu alanın zorunlu hale getirilmesi önerilir.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
tr: Başlık özniteliği fare görsel üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilir. Bu alanın etkinleştirilmesi, ekran okuyucularla ilgili sorunlara neden olabileceğinden önerilmez.

en: Configure Image Styles
tr: Resim Stillerini Yapılandır
