Publish Away Field (8.x-1.0-alpha7) - en to ar translation catalogue (35 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Content
ar: المحتوى

en: File
ar: ملف

en: Message
ar: الرسالة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Image
ar: الصورة

en: Save
ar: حفظ

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Rows
ar: صفوف

en: Minimum height
ar: أقل ارتفاع

en: Minimum width
ar: أقل عرض

en: pixels
ar: بكسلات

en: Maximum height
ar: أقصى ارتفاع

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: حدد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Minimum image resolution
ar: الحد الأدنى لدقة الصورة

en: Enable <em>Alt</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ar: محتوى الخاصية <em>Title</em> يظهر عند مرور مؤشر الفأرة فوق الصورة.

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Nothing
ar: لا شيء

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ar: إذا لم يتم رفع أية صورة، سيتم إظهار هذه الصورة عند العرض وستحل محل الصورة الافتراضية لهذا الحقل.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: No placeholder
ar: بدون نص بديل

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.
