Publish Away Field (8.x-1.0-alpha7) - en to da translation catalogue (46 entries)

en: Title
da: Titel

en: Content
da: Indhold

en: File
da: Fil

en: Message
da: Meddelelse

en: - None -
da: - Ingen -

en: Image
da: Billede

en: Save
da: Gem

en: Original image
da: Originalt billede

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Rows
da: Rækker

en: Secret key
da: Hemmelig nøgle

en: Minimum height
da: Minimumhøjde

en: Minimum width
da: Minimumbredde

en: pixels
da: pixel

en: Maximum height
da: Maksimumhøjde

en: Maximum width
da: Maksimumbredde

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: Default image
da: Standardbillede

en: Alternative text
da: Alternativ tekst

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: Minimum image resolution
da: Minimum billedopløsning

en: Enable <em>Alt</em> field
da: Aktivér <em>Alt</em>-felt

en: Enable <em>Title</em> field
da: Aktivér <em>Titel</em>-feltet

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Image style
da: Billedformat

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Link image to
da: Link billede til

en: Image style: @style
da: Billedformat: @style

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Nothing
da: Intet

en: Problems detected
da: Problemer fundet

en: <em>Alt</em> field required
da: <em>Alt</em>-feltet er påkrævet

en: <em>Title</em> field required
da: <em>Title</em>-feltet er påkrævet

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
da: Hvis der ikke er uploadet et billede, vises dette billede i stedet og tilsidesætter feltets standardbillede.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.

en: No placeholder
da: Ingen placeholder

en: Image to be shown if no image is uploaded.
da: Billede der vises hvis der ikke er uploadet et billede.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
da: Denne tekst bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: %name: may not be longer than @max characters.
da: %name: må ikke være længere end @max tegn.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="@url">EXIF data</a> in the image.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDE×HØJDE (f.eks. 640×480). Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker nogen begrænsning. Hvis et uploadet billede er for stort bliver det skaleret til den angivne bredde og højde. Skalering af billeder under upload medfører tab af billedets <a href="@url">EXIF-data</a>.

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
da: Den mindste tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDE×HØJDE (f.eks. 640×480). Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker nogen begrænsning. Hvis der uploades et mindre billede, bliver det afvist.

en: Making this field required is recommended.
da: Det anbefales at gøre dette felt påkrævet.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
da: Titelattributten bruges som værktøjstip, når musen føres hen over billedet. Det anbefales ikke at aktivere dette felt, da det kan give problemer med skærmlæsere.

en: Configure Image Styles
da: Tilpas Image Styles
