Publish Away Field (8.x-1.0-alpha7) - en to ja translation catalogue (51 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Content
ja: コンテンツ

en: File
ja: ファイル

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Image
ja: 画像

en: Save
ja: 保存

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Rows
ja: 行数

en: Secret key
ja: シークレットキー

en: Minimum height
ja: 最小高さ

en: Minimum width
ja: 最小幅

en: Consumer key
ja: コンシューマーキー

en: Access token secret
ja: アクセストークン秘密キー

en: pixels
ja: ピクセル

en: Maximum height
ja: 最大高さ

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Twitter account
ja: Twitterアカウント

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: Minimum image resolution
ja: 最小画像解像度

en: Enable <em>Alt</em> field
ja: <strong>Alt</strong>フィールドを有効にする

en: Enable <em>Title</em> field
ja: <em>Title</em> フィールドを有効にする

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ja: title 属性は、画像の上にマウスが置かれた時、ツールチップに表示されます。

en: Facebook account
ja: Facebookアカウント

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Access token
ja: アクセストークン

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Linked to file
ja: ファイルへリンクされている

en: Nothing
ja: なし

en: <em>Alt</em> field required
ja: <em>Alt</em> フィールドは入力必須

en: <em>Title</em> field required
ja: <em>Title</em> フィールドは入力必須

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ja: もしイメージがアップロードされない場合、フィールドのデフォルトイメージよりもこのイメージが優先的に表示されます。

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: No placeholder
ja: プレースホルダー無し

en: Image to be shown if no image is uploaded.
ja: アップロードされた画像が無い場合に表示する画像。

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは、スクリーンリーダーや検索エンジンによって、あるいは画像を読み込めない場合に用いられます。

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="@url">EXIF data</a> in the image.
ja: 横幅x高さ（例: 640x480）で表される、許可する最大の画像サイズ。空欄にすると無制限となります。この値より大きな画像がアップロードされると、その画像は指定した横幅と高さにリサイズされます。アップロード時に画像をリサイズすると、画像の<a href="@url">EXIF データ</a>が失われます。

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ja: 横幅x高さ (例: 640x480) で表される、許可する最小の画像サイズ。空欄にすると無制限となります。この値より小さな画像がアップロードされると、その画像は拒否されます。

en: Making this field required is recommended.
ja: このフィールドを入力必須にすることをおすすめします。

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ja: title 属性は、画像にマウスカーソルを重ねた際のツールチップとして使用されます。スクリーンリーダー利用者に混乱を生じさせることがあるので、このフィールドを有効にするのはおすすめしません。

en: Configure Image Styles
ja: 画像スタイルの設定
