Publish Away Field (8.x-1.0-unstable5) - en to ro translation catalogue (14 entries)

en: Default
ro: Implicit

en: Location
ro: Locaţia

en: Configuration
ro: Configurație

en: Rows
ro: Rânduri

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Progress indicator
ro: Indicator progres

en: Bar with progress meter
ro: Bară cu indicator de progres

en: Preview image style
ro: Previzualizare stil imagine

en: no preview
ro: fără previzualizare

en: The preview image will be shown while editing the content.
ro: Imaginea de previzualizare va fi afișată în timpul editării conținutului.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ro: Afișarea throbber-ului nu arată starea încărcărilor dar ocupă mai puțin loc. Bara de progres este folositoare pentru a monitoriza progresul pentru încărcări mari.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: No placeholder
ro: Niciun substituent

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.
