Publisso Gold (8.x-1.11) - en to hi translation catalogue (121 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: delete
hi: मिटाएँ

en: title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Item
hi: वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: more
hi: और भी

en: Article
hi: लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Articles
hi: लेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: License
hi: लाइसेंस

en: Version
hi: संस्करण

en: Overview
hi: समीक्षा

en: File
hi: फ़ाइल

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Number
hi: संख्या

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Add category
hi: वर्ग सम्मिलित कीजिये

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Back
hi: वापस

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: username
hi: सदस्यनाम

en: Published: @date
hi: प्रकाशित: @date

en: Open
hi: खुला

en: Archive
hi: पुरालेख

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: History
hi: इतिहास

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Add item
hi: मद जोडें

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Unassign
hi: निरस्त करें

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: From
hi: से

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Disclaimer
hi: अस्वीकरण

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Media
hi: मीडिया

en: System
hi: प्रणाली

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Phone:
hi: फोन:

en: Send
hi: भेजें

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: next
hi: अगला

en: back
hi: पिछला

en: Table
hi: तालिका

en: Role
hi: भूमिका

en: Tools
hi: उपकरण

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Position
hi: स्थान

en: Template
hi: फर्मा

en: Close
hi: बंद करे

en: Logout
hi: लॉग आउट

en: Modified
hi: संशोधित

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: Show
hi: दिखाये

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Result
hi: परिणाम

en: Manual
hi: मैनुअल

en: Extend
hi: विस्तार

en: Books
hi: किताबें

en: Session
hi: सेशन

en: Reset password
hi: कूटशब्द नव निर्माण करें

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Debug
hi: डिबग

en: Editor
hi: संपादक

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: German
hi: जर्मन

en: About
hi: के बारे में

en: Additional information
hi: अतिरिक्त सूचना

en: Route
hi: मार्ग

en: Delete comment
hi: कमेन्ट मिटाएँ

en: Privacy Policy
hi: गोपनीयता नीति

en: Management
hi: संचालन

en: Reviewers
hi: समीक्षक
