Publisso Gold (8.x-2.1) - en to ja translation catalogue (161 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Username
ja: ユーザー名

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Public
ja: パブリック

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Disabled
ja: 無効

en: Articles
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: License
ja: ライセンス

en: Version
ja: バージョン

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Number
ja: 数値

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Add category
ja: カテゴリーを追加

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Back
ja: 戻る

en: Field
ja: フィールド

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: username
ja: ユーザー名

en: Open
ja: オープン

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: History
ja: 履歴

en: Filename
ja: ファイル名

en: Notes
ja: ノート

en: Add item
ja: 項目を追加

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Keywords
ja: キーワード

en: Unassign
ja: 割り当て解除

en: Status:
ja: 状態:

en: Submitted by
ja: 送信者

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Logo
ja: ロゴ

en: Never
ja: なし

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Disclaimer
ja: 免責事項

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Volume
ja: ボリューム

en: Media
ja: メディア

en: System
ja: システム

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Send
ja: 送信

en: Recipient
ja: 受信者

en: next
ja: 次

en: Table
ja: テーブル

en: Role
ja: 役割

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Sent
ja: 送信済み

en: description
ja: 説明

en: Tools
ja: ツール

en: Optional
ja: 任意

en: Position
ja: ポジション

en: Template
ja: テンプレート

en: Close
ja: 閉じる

en: Last Name
ja: 姓

en: Street
ja: 番地

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Logout
ja: ログアウト

en: Modified
ja: 変更済み

en: Attachments
ja: 添付

en: Create account
ja: アカウントを作る

en: Show
ja: 表示

en: English
ja: 英語

en: Result
ja: 結果

en: Manual
ja: 手動

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Assign Roles
ja: 役割をアサイン

en: Accepted
ja: 承認済み

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Extend
ja: 機能拡張

en: Recommendation
ja: おすすめ

en: Books
ja: ブック

en: Add redirect
ja: リダイレクトを追加

en: Session
ja: セッション

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Received
ja: 受領

en: Review
ja: 確認する

en: Reset password
ja: パスワードのリセット

en: Complete
ja: 完了

en: Mandatory
ja: 必須

en: Select
ja: 選択

en: Authors
ja: 著者

en: Publisher
ja: 出版社

en: Translation
ja: 翻訳

en: Debug
ja: デバッグ

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Editor
ja: エディタ

en: Abstract
ja: 要約

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Restore
ja: 復元

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: German
ja: ドイツ語

en: Finish
ja: 終了

en: About
ja: アバウト

en: Add row
ja: 行の追加

en: unassign
ja: 割り当て解除

en: Additional information
ja: 追加インフォメーション

en: Route
ja: ルート

en: Delete item
ja: 項目を削除

en: Creator
ja: 作者

en: Edition
ja: エディション

en: Created by
ja: 作成者

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: Parent ID
ja: 上位コメントのID

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Add column
ja: カラムの追加

en: References
ja: 参照

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Time left
ja: 残り時間

en: Management
ja: 管理
