Purencool (5.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: page
id: halaman

en: Articles
id: Artikel

en: On
id: Pada

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Original image
id: Gambar asli

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Admin
id: Administrator

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: mobile
id: mobil

en: wide
id: lebar

en: Status messages
id: Pesan status

en: All content
id: Semua isi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Stark settings
id: Konfigurasi Stark

en: Media library
id: Perpustakaan media

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer
