QS Articles (1.0.2) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Subject
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: website
id: situs

en: Article
id: Artikel

en: Articles
id: Artikel

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Feed
id: Umpan

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Layout
id: Tata letak

en: User
id: Pengguna

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: URL alias
id: Alias URL

en: Heading
id: Judul

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Manual
id: Petunjuk

en: author
id: penulis

en: Read More
id: Selengkapnya

en: Changed
id: Berubah

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Offset
id: Letak

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Asc
id: Urutan turun

en: The time that the node was last edited.
id: Waktu terakhir kali node diedit.

en: A brief description of your block.
id: Deskripsi singkat tentang blok Anda

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu
