QS Articles (1.0.2) - en to fr translation catalogue (59 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Subject
fr: Objet

en: website
fr: site web

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Tag
fr: Étiquette

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Category
fr: Catégorie

en: Feed
fr: Flux

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Layout
fr: Mise en page

en: User
fr: Utilisateur

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Heading
fr: Entête

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Latest
fr: Les derniers

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Manual
fr: Manuel

en: author
fr: auteur

en: Video
fr: Vidéo

en: Changed
fr: Modifié

en: Related content
fr: Contenu associé

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Offset
fr: Décalage

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: View All
fr: Voir Tout

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Locations
fr: Emplacements

en: Most Viewed
fr: Les plus vus

en: Tab title
fr: Titre de l'onglet

en: Call to action
fr: Appel à l'action

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Header text
fr: Texte de l'entête

en: Header title
fr: Titre de l'en-tête

en: Master
fr: Principal

en: Load More
fr: Afficher plus

en: metatag
fr: balise meta

en: The time that the node was created.
fr: L'heure à laquelle le nœud a été créé.

en: The time that the node was last edited.
fr: La date à laquelle le nœud a été modifié pour la dernière fois.

en: The time that the custom block was last edited.
fr: L'heure à laquelle le bloc personnalisé a été modifié pour la dernière fois.

en: A brief description of your block.
fr: Une brève description de votre bloc.

en: The time that the Paragraph was created.
fr: Heure de création du paragraphe.

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fr: Contenu associé à un terme de taxonomie donné.

en: The meta tags for the entity.
fr: Les balises méta de l'entité.
