QS Articles (1.0.2) - en to ja translation catalogue (57 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Subject
ja: 件名

en: Description
ja: 説明

en: website
ja: Webサイト

en: Article
ja: 記事

en: Articles
ja: 記事

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: view
ja: ビュー

en: Tag
ja: タグ

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Feed
ja: フィード

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Layout
ja: レイアウト

en: User
ja: ユーザー

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Heading
ja: 見出し1

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Latest
ja: 最終

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Manual
ja: 手動

en: author
ja: 投稿者

en: Video
ja: ビデオ

en: Changed
ja: 変更済

en: Related content
ja: 関連コンテンツ

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Offset
ja: オフセット

en: Metatags
ja: メタタグ

en: Locations
ja: 場所

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: The time that the node was created.
ja: ノードが作成された日時。

en: The time that the node was last edited.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: The time that the custom block was last edited.
ja: カスタムブロックが最後に編集された時間。

en: A brief description of your block.
ja: ブロックの簡潔な説明。

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。
