QS Articles (1.0.2) - en to pt translation catalogue (54 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: Article
pt: Artigo

en: Articles
pt: Artigos

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: User
pt: Usuário

en: All
pt: Tudo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Desc
pt: Decrescente

en: Latest
pt: Recente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Escrito em

en: author
pt: autor

en: Changed
pt: Alterado

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Quick Links
pt: Links Rápidos

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: View All
pt: Ver Todas

en: Locations
pt: Localizações

en: Tab title
pt: Título da aba

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: The time that the node was created.
pt: A hora em que o node foi criado.

en: The time that the node was last edited.
pt: A hora em que node foi editado pela última vez.

en: The time that the custom block was last edited.
pt: O horário em que o bloco personalizado foi editado pela última vez.

en: A brief description of your block.
pt: Uma breve descrição do bloco.

en: The username of the content author.
pt: O nome de usuário do autor do conteúdo.

en: Blog category
pt: Categoria do blog

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pt: Conteúdo pertencente a um certo termo de taxonomia.
