Quadstat (8.x-1.0-alpha3) - en to ar translation catalogue (198 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Article
ar: مقال

en: Administration
ar: إدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Image
ar: الصورة

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: مساعدة

en: Archive
ar: الأرشيف

en: History
ar: الأرشيف

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: Attachment
ar: المرفق

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Files
ar: الملفات

en: Separator
ar: فاصل

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Fields
ar: الحقول

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: Start
ar: البداية

en: Role
ar: دور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Rows
ar: صفوف

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Languages
ar: اللغات

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Empty
ar: فارغ

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Glossary
ar: القاموس

en: Changed
ar: تم التغير

en: Relationship
ar: العلاقة

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Complete
ar: تام

en: Next Page >
ar: التالي >

en: < Previous Page
ar: < السابق

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Space
ar: فراغ

en: Administrator
ar: مدير

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Columns
ar: أعمدة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Paste
ar: لصق

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Permanent
ar: دائم

en: Temporary
ar: مؤقت

en: No files available.
ar: لا تتوفر ملفّات.

en: Comma
ar: فاصلة

en: Frontpage
ar: الصفحة الرئيسية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Upload date
ar: تاريخ التحميل

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Delete content
ar: حذف المحتوى

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Monthly archive
ar: الأرشيف الشهري

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: No front page content has been created yet.
ar: لم يتم حتى الآن إنشاء محتوى للصفحة الرئيسية.

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: File usage
ar: استخدام الملف

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Large (480×480)
ar: كبير (480×480)

en: Medium (220×220)
ar: متوسط (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: HTML Date
ar: تاريخ HTML

en: HTML Datetime
ar: تاريخ ووقت HTML

en: HTML Month
ar: شهر HTML

en: HTML Time
ar: وقت HTML

en: HTML Week
ar: أسبوع HTML

en: HTML Year
ar: سنة HTML

en: HTML Yearless date
ar: HTML سنة بلا تاريخ

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Block the selected user(s)
ar: حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Cancel the selected user account(s)
ar: إلغاء حساب المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Unblock the selected user(s)
ar: إلغاء حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Basic block
ar: صندوق أساسي

en: A basic block contains a title and a body.
ar: الصندوق الأساسي يحتوي على عنوان ومتن.

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ar: معلومات تسجيل الدخول البديلة لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] على [site:name] (بانتظار موافقة الإدارة)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم الموافقة عليه)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (محظور)

en: Administrative task links
ar: روابط المهام الإدارية

en: Site information links
ar: روابط معلومات الموقع

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ar: معلومات استخدام الملف لـ {{ arguments.fid }}

en: Welcome to [site:name]
ar: مرحباً بكم في [site:name]

en: A list of new users
ar: قائمة بالمستخدمين الجدد.

en: There are currently 0 users online.
ar: لا يوجد مستخدم نشط
