Quadstat (8.x-1.0-alpha4) - en to ja translation catalogue (264 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Archive
ja: アーカイブ

en: History
ja: 履歴

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Attachment
ja: 添付

en: Picture
ja: 写真

en: Titles
ja: タイトル

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: File ID
ja: ファイルID

en: File MIME type
ja: ファイルMIMEタイプ

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Fields
ja: フィールド

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Desc
ja: 降順

en: Start
ja: 開始

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Rows
ja: 行数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Tab
ja: タブ

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Token
ja: トークン

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Languages
ja: 言語

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Empty
ja: 空

en: Buttons
ja: ボタン

en: Days
ja: 日

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Glossary
ja: 用語集

en: Changed
ja: 変更済

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Output format
ja: 出力書式

en: Complete
ja: 完了

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Used in
ja: 利用場所

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: < Previous
ja: < 前へ

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Space
ja: スペース

en: Administrator
ja: 管理者

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Columns
ja: カラム

en: Offset
ja: オフセット

en: Paste
ja: 貼付け

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: R
ja: ランド

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Comma
ja: コンマ

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Asc
ja: 昇順

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Country codes
ja: 国コード

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: 1 place | @count places
ja[0]: 1ヶ所
ja[1]: @countヶ所

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
ja: 一部のみが完了したフォームが見つかりました。残りの部分を完成させてください。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: There are no custom blocks available.
ja: カスタムブロックはありません。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: Country names
ja: 国名

en: Credit card codes
ja: クレジットカードコード
