Quick Start (8.x-1.0-beta07) - en to cs translation catalogue (55 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Body
cs: Text

en: On
cs: Zapnuto

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Search
cs: Hledat

en: Feed
cs: Zdroj

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Help
cs: Nápověda

en: Archive
cs: Archiv

en: Components
cs: Komponenty

en: All
cs: Vše

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: Off
cs: Vypnuto

en: Menu link
cs: Položka menu

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Sticky at top of lists
cs: Přilepit nahoru v seznamu

en: Authored by
cs: Autor

en: Desc
cs: Sestupně

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Authored on
cs: Vytvořeno dne

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Changed
cs: Změněno

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Anonymous user
cs: Anonym

en: Apply
cs: Použít

en: Block description
cs: Popis bloku

en: Authenticated user
cs: Přihlášený uživatel

en: Offset
cs: Posun

en: Frontpage
cs: Titulní strana

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: The installation has encountered an error.
cs: Při instalaci nastala chyba.

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Library
cs: Knihovna

en: All content
cs: Veškerý obsah

en: Monthly archive
cs: Měsíční archiv

en: No front page content has been created yet.
cs: Pro titulní stránku ještě nebyl vytvořen obsah.

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
cs: Pro statický obsah typu "O nás" použijte <em>základní stránky</em>.

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: The time that the node was last edited.
cs: Čas, kdy byl uzel naposledy upraven.

en: The time that the custom block was last edited.
cs: Čas kdy byl uživatelský blok naposledy upraven.

en: A brief description of your block.
cs: Stručný popis vašeho bloku.

en: The username of the content author.
cs: Uživatelské jméno autora obsahu.

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: All content, by month.
cs: Veškerý obsah, dle měsíce.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
cs: Obsah přiřazený k určitému termínu taxonomie.

en: Welcome to [site:name]
cs: Vítejte na webu [site:name]
