Quick Start (8.x-1.0) - en to ro translation catalogue (55 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Body
ro: Conținut

en: On
ro: Pornit

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Reset
ro: Resetează

en: Feed
ro: Flux

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Help
ro: Ajutor

en: Archive
ro: Arhivă

en: All
ro: Toate

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Menu link
ro: Link Meniu

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Authored by
ro: Autor

en: Desc
ro: Descendent

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Token
ro: Simbol

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Changed
ro: Schimbat

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Offset
ro: Decalaj

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: The installation has encountered an error.
ro: O eroare a apărut în timpul instalării.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: All content
ro: Tot conținutul

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: No front page content has been created yet.
ro: Încă nu există conținut creat pentru prima pagină.

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: The time that the node was created.
ro: Momentul în care nodul a fost creat.

en: The time that the node was last edited.
ro: Momentul în care nodul a fost editat ultima dată.

en: The time that the custom block was last edited.
ro: Momentul în care blocul personalizat a fost editat ultima dată.

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: A brief description of your block.
ro: O scurtă descriere a blocului.

en: The username of the content author.
ro: Numele de utilizator al autorului conținutului.

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Welcome to [site:name]
ro: Bine ați venit la [site:name]
