Quick Start (8.x-1.1) - en to hu translation catalogue (59 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Body
hu: Törzs

en: On
hu: Be

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Feed
hu: Hírcsatorna

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Help
hu: Súgó

en: Archive
hu: Archiválás

en: All
hu: Mind

en: Add content
hu: Tartalom hozzáadása

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Off
hu: Ki

en: Menu link
hu: Menühivatkozás

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Sticky at top of lists
hu: Kiemelt, az oldal tetejére

en: Authored by
hu: Szerző

en: Desc
hu: Csökk

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Token
hu: Vezérjel

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Changed
hu: Módosítva

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Block description
hu: Blokk leírása

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Authenticated user
hu: Azonosított felhasználó

en: Offset
hu: Eltolás

en: Frontpage
hu: Címlap

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: The installation has encountered an error.
hu: A telepítő hibát észlelt.

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: All content
hu: Minden tartalom

en: Monthly archive
hu: Havi archívum

en: No front page content has been created yet.
hu: Még nem lett létrehozva címlapra kerülő tartalom.

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Filtered HTML
hu: Szűrt HTML

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: The time that the node was created.
hu: Az időpont, mikor a tartalmat létrehozták.

en: The time that the node was last edited.
hu: Az időpont, mikor a tartalmat utoljára szerkesztették.

en: The time that the custom block was last edited.
hu: Az egyéni blokk utolsó szerkesztésének időpontja.

en: Lists (Views)
hu: Listák (Nézetek)

en: A brief description of your block.
hu: A blokk rövid leírása.

en: The username of the content author.
hu: A tartalom szerzőjének felhasználóneve.

en: Basic block
hu: Egyszerű blokk

en: A basic block contains a title and a body.
hu: Egy egyszerű, címet és törzset tartalmazó blokk.

en: All content, by month.
hu: Minden tartalom, hónaponként csoportosítva.

en: All content promoted to the front page.
hu: A kezdőlapon közzétett összes tartalom.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
hu: Egy bizonyos taxonómiakifejezéshez tartozó tartalom.

en: Welcome to [site:name]
hu: [site:name] – üdvözlet a webhelyen!

en: Drupal administration theme with modern minimalist design.
hu: Egy kifejezetten adminisztrációs célokra tervezett smink modern, minimalista látvánnyal.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
hu: Számított menühivatkozás a tartalomra (csak a tartalom mentésekor elérhető).
