Quick Start (8.x-1.1) - en to uk translation catalogue (60 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Body
uk: Вміст

en: On
uk: Увімкнено

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Reset
uk: Скинути

en: Feed
uk: Канал

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Help
uk: Довідка

en: Archive
uk: Архів

en: All
uk: Все

en: Panels
uk: Панелі

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: Authored by
uk: Автор

en: Desc
uk: Спад

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authored on
uk: Створено

en: Token
uk: Замінник

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Changed
uk: Змінено

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Editor
uk: Редактор

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Offset
uk: Зміщення

en: Quick
uk: Швидко

en: Frontpage
uk: Головна сторінка

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: The installation has encountered an error.
uk: При встановленні виникла помилка.

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Monthly archive
uk: Щомісячний архів

en: No front page content has been created yet.
uk: Вміст головної сторінки ще не створено.

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: The time that the node was created.
uk: Час створення матеріалу.

en: The time that the node was last edited.
uk: Час останнього редагування матеріалу.

en: The time that the custom block was last edited.
uk: Час, коли власний блок востаннє редагувався.

en: Lists (Views)
uk: Списки (Види)

en: A brief description of your block.
uk: Короткий опис вашого блоку.

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: All content, by month.
uk: Всі матеріали, за місяцем.

en: All content promoted to the front page.
uk: Всі матеріали винесені на головну сторінку.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
uk: Матеріали, що стосуються певного терміну таксономії.

en: Welcome to [site:name]
uk: Вітаємо на сайті [site:name]

en: Drupal administration theme with modern minimalist design.
uk: Друпалівська адміністративна тема з сучасним мінімалистичним дизайном.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
uk: Обчислене посилання меню для матеріала (доступно лише під час збереження матеріала).
