Radix Admin (6.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Help
fr: Aide

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Close
fr: Fermer

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: No items selected
fr: Aucun élément sélectionné

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Status message
fr: Message d'état

en: Hide summary
fr: Masquer le résumé

en: Edit summary
fr: Modifier le résumé

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez aucun type de contenu pour l'instant. Pour ajouter un nouveau type de contenu, allez à la page de <a href="@create-content">création d'un type de contenu</a>.

en: Informative message
fr: Message informatif

en: You have unsaved changes.
fr: Vous avez des changements non enregistrés.

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Search form (narrow)
fr: Formulaire de recherche (étroit)

en: Search form (wide)
fr: Formulaire de recherche (large)

en: Perform actions on the selected items in the %view_title view
fr: Effectuer des actions sur les éléments sélectionnés dans la vue %view_title
