Range (8.x-1.2) - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Value
ja: 値

en: - None -
ja: - なし -

en: Default
ja: デフォルト

en: Format
ja: フォーマット

en: From
ja: 送信元

en: Maximum
ja: 最大

en: Range
ja: 範囲

en: Scale
ja: スケール

en: Operator
ja: オペレータ

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: Space
ja: スペース

en: contains
ja: 含む

en: does not contain
ja: 含まない

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Comma
ja: コンマ

en: exposed
ja: 表示

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ja: このフィールドで入力が許可される最小値。空白にすると最小値はなくなります。

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ja: このフィールドで入力が許可される最大値。空白にすると最大値はなくなります。

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ja: 数値

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: grouped
ja: グループ化

en: - No value -
ja: - 値なし -

en: Thin space
ja: 細い空白

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。
