Range (8.x-1.5) - en to da translation catalogue (32 entries)

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Value
da: Værdi

en: - None -
da: - Ingen -

en: Default
da: Standard

en: From
da: Fra

en: Maximum
da: Maksimum

en: Range
da: Spænd

en: Scale
da: Skalér

en: Operator
da: Operand

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Default value
da: Standardværdi

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: Space
da: Mellemrum

en: contains
da: indeholder

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Comma
da: Komma

en: exposed
da: blotlagt

en: Field types
da: Felttyper

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
da: Den mindste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
da: Den højeste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et maksimum.

en: Thousand marker
da: Tusindadskiller

[ctx: Sort order]
en: Numerical
da: Numerisk

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: grouped
da: grupperet

en: - No value -
da: - Ingen værdi -

en: Thin space
da: Tyndt mellemrum

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.
