Range (8.x-1.5) - en to id translation catalogue (27 entries)

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Value
id: Nilai

en: - None -
id: - Tiada -

en: Default
id: Bawaan

en: From
id: Dari

en: Maximum
id: Maksimum

en: Scale
id: Skala

en: Unformatted
id: Tak berformat

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Precision
id: Ketelitian

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
id: Jumlah total digit yang disimpan di database, termasuk nilai disebelah kanan desimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: contains
id: mengandung

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Comma
id: Koma

en: exposed
id: terekspos

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
id: Nilai minimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong untuk tak ada minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
id: Nilai maksimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong tanpa batas maksimal.

en: Thousand marker
id: Pemisah Ribuan

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: grouped
id: terkelompok

en: Thin space
id: Ruang tipis

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.
