Resource Description Framework (RDF) (2.0.0) - en to et translation catalogue (14 entries)

en: Types
et: Tüübid

en: Data type
et: Andmetüüp

en: Arguments
et: Argumendid

en: About
et: Programmist

en: Web services
et: Veebiteenused

en: Properties
et: Omadused

en: Bundle
et: kogum

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
et: Rikastab sisu metateabega, et teised rakendused (nt otsingumootorid, agregeerijad) paremini mõistaksid sisu vahelisi suhteid ja omadusi.

en: Field mappings
et: Välja mappingud

en: Mapping type
et: Mappingu tüüp

en: Target entity type
et: Olemi sihttüüp

en: Data type callback
et: Andmetüübi callback

en: Callable
et: Väljakutsutav

en: Interaction type
et: Interaktsiooni tüüp
