Resource Description Framework (RDF) (2.0.1) - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: Types
ja: タイプ

en: Data type
ja: データ型

en: Arguments
ja: 引数

en: About
ja: アバウト

en: Web services
ja: ウェブサービス

en: Properties
ja: プロパティー

en: Bundle
ja: バンドル

en: RDF mapping
ja: RDF マッピング

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
ja: 検索エンジンやアグリゲーターなどの外部アプリケーションに、コンテンツの相互関係や属性を伝えるための補助手段として metadataを利用する。

en: Field mappings
ja: フィールドマッピング

en: Mapping type
ja: マッピングタイプ

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: Data type callback
ja: 日時タイプのコールバック

en: Callable
ja: 呼び出し可能

en: Interaction type
ja: インタラクションタイプ

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for your website uses the <a href=":rdfa">RDFa specification</a>, which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core modules define RDF mappings for their data model, and the core themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the <a href=":rdf">online documentation for the RDF module</a>.
ja: RDF モジュールは、メタデータでコンテンツをリッチにし、その関係性や属性を他のアプリケーション (例: 検索エンジンやアグリゲーター等) が理解しやすいようにします。この意味論的にリッチな機械可読の出力は、RDF データを HTML マークアップに埋め込めるようにする、<a href=":rdfa">RDFa の仕様</a>を使用します。他のモジュールはデータから RDF タームへのマッピングを定義することができ、RDF モジュールはこの RDF データをテーマで利用可能にします。コアのモジュールはそれぞれデータモデルの RDF マッピングを定義しており、コアのテーマは人間が読み取れる視覚の情報とともにこの RDF メタデータ情報を出力します。より詳しい情報は、<a href=":rdf">RDF モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: RDF mapping item
ja: RDF マッピング項目

en: RDF mappings items
ja: RDF マッピング項目
