Resource Description Framework (RDF) (2.0.2) - en to da translation catalogue (15 entries)

en: Types
da: Typer

en: Data type
da: Datatype

en: Arguments
da: Parametre

en: About
da: Om

en: Web services
da: Web-services

en: Properties
da: Egenskaber

en: RDF mapping
da: RDF-mapping

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
da: Beriger dit indhold med metadata så andre applikationer (f.eks. søgemaskiner og aggregatorer) bedre kan forstå dets sammenhænge og relationer.

en: Field mappings
da: Feltkoblinger

en: Mapping type
da: Koblingstype

en: Target entity type
da: Entitetstypemål

en: Data type callback
da: Datatype-callback

en: Callable
da: Kan kaldes

en: Interaction type
da: Interaktionstype

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for your website uses the <a href=":rdfa">RDFa specification</a>, which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core modules define RDF mappings for their data model, and the core themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the <a href=":rdf">online documentation for the RDF module</a>.
da: RDF-modulet beriger dit indhold med metadata som gør det lettere for andre applikationer (f.eks. søgemaskiner, aggregatorer, osv.) at forstå dets sammenhænge og egenskaber. Dette semantisk berigede, maskinlæsbare output fra Drupal-sites bruger <a href=":rdfa">RDFa specifikationen</a> som gør det muligt at indlejre RDF-data i HTML-markup. Andre moduler kan definere en mapping af deres data til RDF-termer og RDF-modulet stiller disse RDF-data til rådighed for det aktive tema. Modulerne i Drupal-kernen definerer RDF-mappings af deres datamodel og temaerne i kernen udskriver disse RDF-metadata sammen med den læsbare, visuelle information. Se håndbogens afsnit om <a href=":rdf">RDF-modulet</a> for mere information.
