Resource Description Framework (RDF) (2.0.2) - en to it translation catalogue (12 entries)

en: Types
it: Tipi

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Arguments
it: Parametri

en: About
it: Informazioni

en: Web services
it: Web service

en: Properties
it: Proprietà

en: RDF mapping
it: Mappatura RDF

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
it: Arricchisce il contenuto con metadati per consentire ad altre applicazioni (ad esempio motori di ricerca, aggregatori) di comprendere meglio le sue relazioni e gli attributi.

en: Field mappings
it: Mappatura campi

en: Mapping type
it: Tipo di mappatura

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target

en: Interaction type
it: Tipo di interazione
