Resource Description Framework (RDF) (2.0.2) - en to pl translation catalogue (22 entries)

en: Types
pl: Typy

en: Data type
pl: Typ danych

en: Arguments
pl: Argumenty

en: About
pl: O stronie

en: Web services
pl: Usługi web

en: Properties
pl: Właściwości

en: Bundle
pl: Zestaw

en: RDF mapping
pl: Mapowanie RDF

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
pl: Wzbogaca treść o metadane pozwalające innym aplikacjom (np. wyszukiwarkom, agregatorom treści) na lepsze zrozumienie jej atrybutów i relacji.

en: Field mappings
pl: Mapowanie pól

en: Mapping type
pl: Typ mapujący

en: Target entity type
pl: Typ encji docelowej

en: Data type callback
pl: Wywołanie zwrotne typu danych

en: Callable
pl: Możliwe do wywołania

en: Interaction type
pl: Typ interakcji

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for your website uses the <a href=":rdfa">RDFa specification</a>, which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core modules define RDF mappings for their data model, and the core themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the <a href=":rdf">online documentation for the RDF module</a>.
pl: Moduł RDF wzbogaca zawartość o metadane umożliwiając tym samym innym aplikacjom (np. wyszukiwarkom, subskrybentom, itd.) lepsze zrozumienie zależności i atrybutów. Semantycznie wzbogacone dane wyjściowe witryny w formacie maszynowym wykorzystują <a href=":rdfa">specyfikację RDFa</a>, umożliwiającą osadzenie danych RDF wewnątrz znaczników HTML. Inne moduły mogą definiować odwzorowanie swoich danych na terminy RDF a moduł RDF udostępnia te dane skórce. Moduły systemowe definiują odwzorowania RDF dla własnych modeli danych a skórki systemowe wyświetlają te metadane RDF w sposób czytelny dla ludzi. Więcej informacji znajduje się w <a href=":rdf">internetowej dokumentacji modułu RDF</a>.

en: RDF mapping item
pl: Element mapowania RDF

en: RDF mappings items
pl: Elementy mapowania RDF

en: The name of the bundle a mapping applies to.
pl: Nazwa zestawu, którego dotyczy mapowanie.

en: The serialized mapping of the bundle type and fields to RDF terms.
pl: Zserializowane mapowanie typu i pól zestawu na terminy RDF.

en: RDF types.
pl: Typy RDF.

en: RDF field mappings.
pl: Mapowania pól RDF.
